Nejsevernější z pobaltských zemí, chladné Estonsko, je sice také nejmenší ze států Pobaltí, rozhodně ale stojí za návštěvu. V Kroměříži tuto zemi ve dnech 6. - 10. listopadu 2017 představily Estonské dny pořádané poslankyní Evropského parlamentu Olgou Sehnalovou pod záštitou velvyslance Estonské republiky v ČR Stena Schwedeho. Bylo to již patnácté pokračování "Evropských dnů" věnovaných zemi, která právě předsedá Radě Evropské unie.
Jak zní estonština, jaké jsou hlavní estonské přírodní zajímavosti či jak chutná tradiční estonské jídlo, to vše a mnohem víc zjistili návštěvníci slavnostního zahájení Estonských dnů v Kroměříži. Svým proslovem uvedla již patnácté "Evropské dny" poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová i velvyslanec Estonska v ČR Sten Schwede.
Pozvání na tradiční úvodní besedu do Kroměříže přijala zakladatelka Česko-estonského klubu, překladatelka a vyučující na Univerzitě Karlově Iivi Zájedová s geografem a průvodcem po Baltských státech Josefem Miškovským. Besedu, ve které přiblížili zvláštnosti estonské kultury, moderovala redaktorka Českého rozhlasu Plus Daniela Vrbová. Představili například to, jak funguje tallinská městská veřejná doprava, která je pro místní obyvatele zdarma, nebo to, jaký je vztah Estonců k euru, ale odpovídali i na četné dotazy z více než stopadesátihlavého publika.
Velvyslanec Estonska Sten Schwede, pod jehož záštitou se Estonské dny konaly, strávil v Kroměříži celý den. Na radnici se setkal se starostou Jaroslavem Němcem, s nímž mimo jiné diskutovali i možnosti digitalizace státní správy a služeb ve městě, a prohlédl si i Květnou zahradu. Na úvodní debatě se také zapojil do diskuze s publikem a odpověděl na několik dotazů.
Návštěvníci slavnostního zahájení Estonských dnů si mohli ve foyer Domu kultury prohlédnout také výstavu nejlepších fotografií ze soutěže, v níž Estonci zachycovali krásy své vlasti. Soutěže se účastnilo více než 360 autorů a 2170 snímků, vítězné fotografie jsou dnes součástí sbírek Estonského národního muzea. Výstavu, kterou zapůjčilo Velvyslanectví Estonska v ČR, měli návštěvníci Domu kultury možnost vidět až do středy.
Pondělní slavnostní zahájení završila ochutnávka estonských národních jídel, jejichž nabídku připravila Restaurace a kavárna Scéna. Hosté mohli ochutnat například tradiční zelnou polévku, nebo salát z červené řepy a sleďů, všechna jídla byla také po celý týden na jídelníčku poledního menu restaurace Scény.
Úterní program Estonských dnů se tradičně přenesl do Knihovny Kroměřížska. Zajímavosti o Estonsku se tam odpoledne dozvěděly děti, pro které si Dětské oddělení Knihovny připravilo kvíz i výtvarnou dílničku, a mohly si tak například vytvořit svůj obrázek života v Baltském moři. Za úspěšné splnění všech úkolů jim na závěr Olga Sehnalová také předala zaslouženou drobnou odměnu.
Při úterním cestovatelském odpoledni nejprve pořad z cyklu Cestománie zavedl plný sál návštěvníků do hlavního města Estonska Tallinnu. Cestopis ukázal nejenom jeho zachovalé historické jádro s gotickými domy a život ve městech, ale představil i půvabný estonský venkov a mnoho národních parků. K Estonsku patří také více než tisícovka ostrovů v Baltském moři. Na ten největší, na ostrov Saaremaa, pak zavedlo návštěvníky i vyprávění cestovatele a publicisty Jiřího Kaláta.
I když se jeho beseda jmenovala "Teistpidi Saaremaa", tedy "okolo ostrova Saaremaa", ukázal Jiří Kalát na svých krásných fotografiích mnohem více než jenom tento ostrov a to, jak je okolo něj možné jezdit na kanoi nebo stopem. Poutavě přiblížil i charakter Estonců a zvláštnosti jejich kultury. Jak zdůrazňoval, Estonci sice mohou na první pohled působit chladným dojmem, pokud ale ukážete zájem o jejich kulturu, jsou nesmírně pohostinní a přátelští. Četné dotazy návštěvníků na závěr ukázaly, že jeho vyprávění proložené mnoha historkami je k prozkoumání této země opravdu navnadilo.
Třetí den pokračovaly Estonské dny filmem Houbaření. Už jste se někdy ztratili v estonských lesích? Co všechno se může stát, když se do hlubokého lesa vypraví politik obviněný ze zpronevěry, jeho manželka a namyšlený rockový idol, to ukázal film, který v roce 2012 dokonce přilákal do estonských kin nejvíce diváků. Diváci v Kině Nadsklepí mohli ocenit nejen absurdní humor, ale podrobně si prohlédli i to, jak vypadá na podzim příroda v Estonsku.
Ve čtvrtek se na Městském úřadu v Kroměříži konala beseda "e-Estonsko: Digitální velmoc" s Ing. Veronikou Kadlecovou, zástupkyní koordinátora digitální agendy ČR Ondřeje Malého. Estonsko je považováno za průkopníka v digitální oblasti, například estonští voliči mohou po internetu volit nebo zaplatit daně. Estonsko je také známé digitalizací své státní správy, i starší lidé prý velmi oceňují například to, že v zimních závějích nemusí chodit na úřad a mnoho věcí je možné vyřešit z domu od počítače. Veronika Kadlecová tedy přiblížila, jak se jím mohou inspirovat další státy a jaká je situace v České republice. Do diskuze se potom zapojili i přítomní odborníci, kteří poukazovali na roztříštěnost současného systému i na často protichůdné informace a pokyny, kterými by se v této oblasti měli řídit.
Poslední večer kroměřížských Estonských dnů byl věnovaný folklóru této země. Do jeho programu se přitom zapojili nejen rodilí Estonci, ale i děti z kroměřížské Základní umělecké školy. Pěvecký sbor Slunečnice pod vedením Lenky Doubravové nacvičil několik písní v estonštině, kterými večer zahájil. Vystoupení odměnila zaslouženým potleskem nejen stovka návštěvníků, ale nadchlo i přítomné Estonce, kteří zvlášť ocenili, jak výborně si děti s tímto nelehkým jazykem poradily.
Následný program, který připravila zakladatelka Česko-estonského klubu Iivi Zájedová, přenesl přítomné přímo do Estonska. Studentka Pražské taneční konzervatoře Natalie Charvátová na úvod vystoupila s baletním číslem Rozsévačka, které bylo napsané pro estonské primabaleriny. Zatančilo i osm studentek HAMU pod vedením Marie Fričové, které se pro vystoupení v Kroměříži naučily estonské lidové tance. Na poslední tanec děvčata vtáhla na parket i několik návštěvníků. Taneční vystoupení doplnily svým zpěvem i Estonky, které žijí v Brně. Na závěr na návštěvníky čekala ochutnávka estonských rybích specialit, kterou připravila Restaurace Scéna.
Na závěr programu pak Olga Sehnalová ocenila vítěze soutěží spojených s Estonskými dny. Při jednotlivých událostech Estonských dnů mohli návštěvníci odpovídat na vědomostní kvíz "Co víte o Estonsku?", který byl připraven i na internetové stránce www.sehnalova.cz . Deset výherců kvízu z jejích rukou obdrželo věcné výhry a pět nejšťastnějších poukázku na zájezd do Evropského parlamentu. Poukázku si převzala také výherkyně fotografické soutěže "Estonsko mýma očima", kterou organizovalo kroměřížské centrum Europe Direct.
Estonské dny byly již patnáctým pokračováním kroměřížského cyklu, v němž Olga Sehnalová představuje každého půl roku zemi, která právě předsedá Radě Evropské unie. Těšíme se tedy na viděnou na jaře na Bulharských dnech!