Kulturu, tradice a život našich severních sousedů mohl poznat každý, kdo v týdnu od 21. do 27. listopadu navštívil některou z akcí bohatého programu Polských dnů v Kroměříži, jejichž hlavním pořadatelem je europoslankyně Olga Sehnalová. Prezentace země, která právě předsedá Radě Evropské unie, je již ve městě tradiční velkou událostí a protože v tomto pololetí je to Polsko, třetí listopadový týden patřil v Kroměříži právě této zemi. Program opět nabídl pestrou paletu akcí, na nichž návštěvníci mohli zapojit takřka všechny smysly. Poznali zajímavé osobnosti, zhlédli legendární i premiérové filmy, navštívili několik koncertů a výstav, ochutnali tradiční pokrmy a vůbec měli možnost poznat polský národ, aniž by bylo nutné cestovat. Záštitu nad akcí převzal polský velvyslanec v České republice Jan Pastwa a významným pomocníkem při organizaci bylo vedle Domu kultury i partnerské město Kroměříže Piekary Slaskie.
Polské dny byly slavnostně zahájeny v pondělí 21. listopadu v Domě kultury v Kroměříži, samotnému zahajovacímu aktu ale v 16 h předcházela vernisáž výstavy fotografií ve foyer kroměřížské radnice nazvané Pohlednice z Piekar. Jak samotný název napovídá, na vystavených snímcích zachytil polský fotograf Adam Mikosz krásy i každodenní život lidí z partnerského města Piekary Slaskie. Při příležitosti Polských dnů přijel do Kroměříže i prezident města Stanislaw Korfanty, který společně s kroměřížskou starostkou Danielou Hebnarovou a europoslankyní Olgou Sehnalovou výstavu zahájil.
Hlavní program úvodního dne se ale uskutečnil až v 17 h v Domě kultury, kde byly Polské dny v Kroměříži oficiálně zahájeny. Účast vzácných hostů jen potvrdila význam této akce. Polský velvyslanec v České republice Jan Pastwa nejenže Polské dny zaštítil svým jménem, ale osobně do Kroměříže přijel a zhlédl připravený program. „Polské dny v Kroměříži jsou druhou největší mimipražskou akcí v České republice, která se koná při příležitosti polského předsednictví v Radě EU. V tomto ohledu jste připravili skutečně neobyčejně pestrý program, který důstojně prezentuje polský národ ve vaší zemi,“ uvedl velvyslanec ve své zahajovací řeči.
V podobném duchu hovořil i ředitel Polského institutu v Praze Piotr Drobniak a především prezident Piekar Slaskich Stanislaw Korfanty, který neskrýval uspokojení nad přátelskými vztahy, jež obě města už téměř deset let udržují.Na slavnostní zahájení Polských dnů plynule navázal hlaví program dne, kterým byla talkshow se dvěma osobnostmi, jejichž celoživotní náplní jsou česko-polské vztahy. Tou první byl známý varšavský zpravodaj České televize Miroslav Karas, který v Polsku žije už devatenáct let a svými pravidelnými reportážemi v podstatě pomáhá utvářet mediální obraz této země v tuzemských očích. Společně s ním se o své zkušenosti podělil i spisovatel a novinář Mariusz Surosz. Ten je mimo jiné autorem knihy Pepíci, která čtenářům popisuje autorův osobitý pohled na obyčejné i významné Čechy.
Svižné povídání obou osobností doplněné zajímavými dotazy posluchačů navodilo tu správnou česko-polskou atmosféru, která se po skončení talkshow přenesla i do vernisáže výstavy fotografií Projektu Zorca „Průměrní Češi“Výstavu Průměrní Češi Polským dnům v Kroměříži zapůjčil Polský institut v Praze. Jedná se o cyklus portrétů a rozhovorů s lidmi, kteří se označují za „průměrné.” Autorkami jsou Monika Bereżecká a Monika Redzisz, vystupující jako umělecké duo Zorka Project.
Fotografie instalované až do konce listopadu v Domě kultury v Kroměříži ukazují, že jejich hrdiny - zástupce národů, jež spolu stovky let sousedí – spojuje více, než si připouštíme.Zlatý hřeb úvodního večera byl právě tou akcí, která spojuje vizuální vjemy se ostatními smysly. Restaurace a kavárna Scéna připravila ochutnávku polských specialit, které provoněly celý vstupní prostor Domu kultury. Ochutnával se polský bigos, pirohy, tradiční polévka a k dispozici bylo i devět značek polských piv. Autoři degustace si vysloužili pochvalu všech hostů, avšak především ti zahraniční v čele s polským velvyslancem vyslovili kuchařům uznání, že připravené pokrmy skutečně odpovídají polskému originálu.
Úvodní den po dobrém jídle zakončila ještě legendární polská Sexmise. Komedie z roku 1984 s J. Stuhrem v hlavní roli byla uvedena v původním znění s českým dabingem.Na úterý 22. listopadu připravily Polské dny v Kroměříži i program pro děti. Ty, které zavítaly do Knihovny Kroměřížska, měly možnost sledovat známý polský seriál Bolek a Lolek. Projekci si děti zpestřily malováním a prohlížením knih o této známé kreslené dvojici.
Kromě toho si nejen děti mohly po celý týden od 21. do konce listopadu v Knihovně Kroměřížska prohlédnout výstavu dětských kreseb na námět baltské legendy s názvem A proč je platýz placatý? a také malou výstavu překladové literatury polských autorů. Jednotlivé tituly z fondu knihovny si mohli zájemci ihned vypůjčit.Od 16. hodiny patřil v úterý 22. listopadu program i dospělým se zájmem poznat zajímavosti Polska a polského jazyka. V rámci besedy nazvané Na cestě Polskem a Minikurzu polštiny si pánové Dariusz Gacek a Wojciech Kantor z partnerského města Piekary Slaskie
připravili poutavé povídání o nejzajímavějších koutech své vlasti a zábavnou formou představili i svou mateřštinu. O tom, že své posluchače opravdu zaujali, svědčil fakt, že návštěvníci dvojici aktérů i po skončení akce zahrnuli spoustou zajímavých dotazů.Závěr úterních Polských dnů patřil komponovanému pořadu brněnského Divadla U Stolu ke 100. výročí narození polského básníka, spisovatele a nositele Nobelovy ceny Czeslava Milosze v Domě kultury a projektu filmu Dolina Issy, natočeného podle románu C. Milosze. A na středu 23. listopadu Polské dny připravily projekci dalších filmů ze zlatého fondu polské kinematografie – Pianista, Ohněm a mečem a Člověk ze železa.
Vystoupení polského smyčcového kvartetu MozArt Group ve čtvrtek 24. listopadu patřilo k vrcholům Polských dnů v Kroměříži. Kvartet ročně odehraje více jak 200 koncertů po celém světě, svého koncertního DVD prodal přes 100 tisíc kusů a účinkoval s takovými osobnostmi, jako je třeba Bobby McFerrin. Proto lze kroměřížské vystoupení právem považovat za exkluzivní.
Vážná hudba prezentovaná v humorné kabaretní show, jejímž základem je ovšem brilantní hráčská technika a ovládání širokého repertoáru od klasiky až po nejnovější hity, nadchla kroměřížské publikum, stejně jako skromnost hlavních protagonistů, kteří i po odehraném koncertu pózovali fotoaparátům spokojených diváků.Přestože pátek 25. listopadu ještě nebyl posledním dnem programu, lze ho považovat za pomyslné rozloučení s Polskými dny. Už od brzkého odpoledne začala v Klubu Starý pivovar ochutnávka polského bigose a polského piva, promítaly se krátké polské filmy a proběhlo vylosování vítězů vědomostní soutěže Co víte o Polsku? Do ní se letos zapojilo rekordních 166 účastníků, a to jak elektronicky přes webové stránky www.sehnalova.cz, tak i formou anketních schránek na jednotlivých akcích. Do losování o ceny bylo zařazeno 152 správných opovědí, z nichž šest šťastných vyhrálo zájezd do Evropského parlamentu ve Štrasburku a dalších šest zajímavé ceny.
Od 17 hodin už patřilo pódium Starého pivovaru polskému folkloru. Až z Piekar Slaskich přijel do Kroměříže třicetičlenný smíšený pěvecký sbor POLONIA HARMONIA, který v překrásných pestrých slezských krojích vycházejících z tradic hornického města zazpíval polské lidové písně. A kdo si počkal až do 22. hodiny, mohl završit den koncertem polského KWARTETU JORGI k němému filmu JÁNOŠÍK z roku 1921.Na rozdíl od většinou zábavného programu se poslední dvě akce Polských dnů přesunuly do vážnější roviny. V sobotu 26. listopadu měli Kroměřížané možnost zamyslet se nad česko-polskými vztahy a fenoménem Solidarita, který měl zásadní podíl na vývoji demokracie v Polsku a v globálním měřítku i značný podíl na pádu celé Železné opony. Program v Domě kultury začal vernisáží výstavy fotografii O. Nepilého o česko-polských aktivitách v 70. - 80. letech nazvané Polská poutní místa + Solidarita a pokračoval promítáním nového filmu režiséra A. Krauze o nepokojích v Gdyni nazvaného Černý čtvrtek. V neděli 27. listopadu se pak lidé rozloučili s Polskými dny českou premiérou nového dokumentu o životě velké postavy polských dějin – Jana Pavla II. Premiéra se konala za účasti vzácných hostů, mezi nimiž nechyběla například dvojice producentů.