JAKÉ BYLY KYPERSKÉ DNY V KROMĚŘÍŽI
12. - 16. listopadu 2012

prezentace kyperské kultury při příležitosti kyperského předsednictví v Radě Evropské unie (7/2012 – 12/2012)

Představit historii, současnost, ale i kulturu, tradice nebo gastronomii Kypru - takové byly hlavní cíle KYPERSKÝCH DNŮ, které se uskutečnily v Kroměříži v týdnu od 12. do 16. listopadu. Cyklus výstav, besed, ochutnávek či filmových projekcí, pravidelně pořádaný kroměřížskou europoslankyní Olgou Sehnalovou, každý půlrok představuje zemi, která právě předsedá Radě Evropské unie. Ve druhém pololetí roku 2012 je byl právě Kypr – země, která bývá spojována především s turistickým ruchem. O tom, že ale Kypr není pouhým synonymem pro cestování, se mohl přesvědčit každý, kdo KYPERSKÉ DNY navštívil.

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ KYPERSKÝCH DNŮ

Týdenní přehlídka zajímavostí spojených s kyperskou kulturou, gastronomií, historií i současností začala v pondělí 12. listopadu v Domě kultury v Kroměříži. Slavnostní zahajovací akt byl svěřen kyperskému velvyslanci, panu Phaedonovi Anastasiou, který nad Kyperskými dny nejen převzal záštitu, ale také do Kroměříže osobně přijel a ve svém úvodním vystoupení rodnou zemi stručně představil. Poslankyně Olga Sehnalová poté krátce představila program celého kyperského týdne a omluvila svou kyperskou kolegyni z Evropského parlamentu paní Antigoni Papadopoulou, která je velkou propagátorkou kyperské kultury a aktivně přispěla k programovému zajištění Kyperských dnů, avšak kvůli pracovním povinnostem nakonec nemohla do Kroměříže přijet.

ÚVODNÍ BESEDA O KYPRU

Pozvání na tradiční úvodní besedu se zajímavými osobnostmi, která následovala hned po slavnostním zahájení Kyperských dnů, přijali dva rodilí Kypřané dlouhodobě žijící v České republice. Pan Costas Orphanides se do tehdejšího Československa dostal jako student už v roce 1974, od roku 1992 tu působil jako obchodní rada při kyperském velvyslanectví a od roku 2006 až dosud je ředitelem pražské kanceláře Kyperské organizace cestovního ruchu. Druhým hostem byl pan Demetrios Lambrou, ředitel cestovní kanceláře Venus Trade and Tours. Do Československa přicestoval v roce 1980 za prací a v roce 1990 založil v Praze cestovní kancelář, která se specializuje právě na Kypr. Oba rodilé Kypřany s velmi silným vztahem k České republice vyzpovídala moderátorka Daniela Vrbová z redakce Českého rozhlasu 6. Společně s více než 180 návštěvníky, kteří si zahájení Kyperských dnů nenechali ujít, nahlédli pod pokličku česko-kyperských vztahů, historických i současných vazeb a samozřejmě i osobních dojmů, zážitků a zkušeností. A samozřejmě nechyběl ani prostor pro dotazy posluchačů.

OCHUTNÁVKA KYPERSKÝCH SPECIALIT

Oblíbenou součástí úvodního dne cyklu je tradičně ochutnávka specialit dané země a výjimkou nebyl ani Kypr. Mezi vybranými lahůdkami byl například kyperský národní sýr halloumi s tisíciletou tradicí výroby ze směsi kravského, ovčího a kozího mléka s přidáním máty. K ochutnání byly i proslavené kyperské sladkosti soutzoukos - mandle obalené sladkou hroznovou směsí, dále grilované grundle, salát horiatiki, moučník kolokoti plněný dýňovou směsí s rozinkami a samozřejmě nechyběly ani olivy. Z tradičních nápojů mohli návštěvníci ochutnat například znamenité víno Commandaria, jehož výrobní tradice sahá do doby 800 let před naším letopočtem a pochází právě z Kypru. Ochutnávku připravila Restaurace a kavárna Scéna a mnohé speciality dodala přímo z Kypru Kyperská organizace cestovního ruchu. Během ochutnávky měli návštěvníci možnost pohovořit také s kyperskými hosty a prohlédnout si výstavy Kyperských dnů instalované v prostorách Domu kultury. S kyperskými specialitami také přímo souvisely Kyperské dny v Restauraci a kavárně Scéna. Personál restaurace měl po celý týden připravenou speciální kyperskou nabídku v rámci poledního menu. Podávaly se grilované grundle se salátem horiatiki, halloumi špíz se zeleninou, jehněčí maso ttavas na víně, mleté maso zapečené s brambory a zeleninou zvané Moussaka či Afelia – vepřové maso na víně s koriandrem.

KYPERSKÉ POŠTOVNÍ ZNÁMKY

Zatímco kyperské speciality zaměstnávaly chuťové buňky návštěvníků, oko a mysl si přišly na své pohledem na dvě výstavy rozmístěné ve foyer Domu kultury. První z nich nabídla zajímavý pohled na kyperskou historii prostřednictvím poštovních známek. Kypr má k dispozici známkovou edici zachycující historii od pravěkých dob přes nejslavnější starověké období až po krizové šedesáté a sedmdesáté roky a dnešní současnost. Tematicky, barevně i rozměrově pestré známky byly znázorněny na výstavních panelech zapůjčených poslankyní Evropského parlamentu paní Antigoni Papadopoulou. Výstava v Domě kultury potrvala až do konce listopadu.

CÍRKEVNÍ BOHATSTVÍ KYPRU

Druhá a neméně zajímavá výstava Kroměřížanům přiblížila církevní architektonické bohatství Kypru. Výstavní panely zapůjčené Kyperskou organizací cestovního ruchu zachytily neobvyklé množství a pestrost církevních památek, které patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům na Kypru a obvykle se váží k nějaké konkrétní historické události či pověsti. Některé znázorněné církevní stavby jsou dokonce zapsané na listinu památek UNESCO, tak jako ty kroměřížské. Tato výstava byla po úvodní vernisáži v Domě kultury přesunuta do Knihovny Kroměřížska, kde byla k vidění do 16. listopadu.

KYPR NEJEN V LITERATUŘE

Hovoříme-li o výstavách Kyperských dnů, nelze zapomnět ani na rozsahem nevelkou, ale bezesporu zajímavou výstavu publikací, knih a webových odkazů o Kypru z fondu Knihovny Kroměřížska. Jakkoliv by se mohlo zdát, že malý ostrov nemůže být zdrojem mnoha literárních děl, opak je pravdou. Knih, cestopisů či informačních brožur o Kypru má knihovna k dispozici celou řadu a v průběhu Kyperských dnů z nich vybrala ty nejzajímavější. Podobná výstavka knih určených pro děti byla k dispozici i v oddělení pro dětské čtenáře. Zbývá dodat, že bibliografii svých kyperských knih vydala Knihovna Kroměřížska při této příležitosti i v podobě brožurky.

KYPERSKÉ DNY DĚTEM

V úterý 13. listopadu pokračovaly Kyperské dny v Kroměříži druhým dnem. Centrem dění se stala Knihovna Kroměřížska, kde bylo připraveno hned několik akcí zaměřených na děti i dospělé. Pro ty mladší připravilo dětské oddělení knihovny na celé odpoledne vědomostní kvízy, zábavné hry, plnění úkolů a tvořivé výtvarné dílničky, to vše pochopitelně zaměřené na Kypr. Přestože mnohé vědomostní úkoly vyžadovaly důkladné zamyšlení i dobrou orientaci po knihovně, kroměřížské děti si vyhledáváním informací poradily velmi dobře. Především se ale smysluplně bavily a dozvěděly se spoustu zajímavostí o tomto středomořském ostrovu.

KYPR - OSTROV ROMANTIKŮ

Dospělým pro změnu Kyperské dny nabídly besedu s Jaroslavem Žižkou, profesionálním průvodcem a delegátem cestovní kanceláře VTT, který se cestovnímu ruchu na Kypru a v Řecku věnuje již od roku 1990. V první části svého povídání o cestování po Kypru propojil popis dnešních turistických atraktivit s historií ostrova, legendami a bájemi. Ve druhé části, doplněné zvídavými dotazy posluchačů, Jaroslav Žižka přímo nad mapou vytipoval ta nejzajímavější místa, která stojí za to na Kypru vidět.

KYPERSKÉ HUDEBNÍ NÁSTROJE

V samotném závěru úterní besedy s Jaroslavem Žižkou byli návštěvníci odměněni bonusem v podobě komentované prohlídky výstavy hudebních nástrojů, která byla po celý týden k vidění v prostorách oddělení pro dospělé čtenáře Knihovny Kroměřížska. Majitel sbírky, pan Demetrios Lambrou, který se besedy také zúčastnil, popsal vystavené exponáty a vysvětlil jejich původ i postavení ve světě lidové kyperské hudby. K vidění byly například lyra, bouzouki, loutna, dzuras, outi, defi a další pro nás exotické nástroje. Z ohlasů návštěvníků knihovny bylo zcela zřejmé, že sbírka 14 kyperských hudebních nástrojů zdaleka nenadchla jen aktivní muzikanty.

NA CESTĚ PO KYPRU

Ve středu 14. listopadu přinesly Kyperské dny promítání dvou děl z produkce České televize. Jednalo se projekci známých a divácky oblíbených cestopisů Na cestě po Kypru a Kypr – Ostrov lásky z cyklu Cestománie. Obliba těchto cestopisných cyklů České televize s působivým komentářem Miroslava Donutila, Jiřího Bartošky a Miroslava Vladyky se k radosti pořadatelů projevila i v návštěvnosti středečního promítání.

KYPERSKÉ FILMY

Také čtvrtek 15. listopadu se nesl ve znamení kyperského filmu, na rozdíl od populárních středečních cestopisů ale tentokrát dostal prostor náročnější divák a vážnější témata. V Domě kultury bylo připraveno promítání dvou filmů s kyperskou tématikou. Odpoledne to byl příběh kyperského imigranta v Londýně, který se rozhodne pro návrat do své vlasti, nazvaný Fish and chips, a večer projekce dokumentu Sharing an Island, který se zabývá řecko-tureckou problematikou pohledem mladých lidí.

ZEMĚ DVOU TVÁŘÍ

Kyperské dny v Kroměříži zakončilo v pátek 16. listopadu povídání o politické situaci na Kypru. Průvodcem odpolední besedy v Knihovně Kroměřížska byla osobnost nejpovolanější - Libor Rouček. Tento europoslanec a bývalý místopředseda Evropského parlamentu je expertem na kyperskou otázku a zahraniční politiku Evropské unie. V Kroměříži nejprve popsal situaci na ostrově, který je od roku 1974 rozdělen na řeckou a tureckou část, a vysvětlil historické souvislosti i současné dopady tohoto rozdělení. Z úst odborníka zazněla celá řada informací, které přiměly zaplněný sál knihovny přinejmenším k zamyšlení a mnohé z návštěvníků také k položení konkrétních dotazů ve druhé části setkání.

SOUTĚŽ CO VÍTE O KYPRU?

Závěrečné setkání v knihovně bylo také příležitostí k vyhodnocení vědomostní soutěže Co víte o Kypru. Zapojit se mohl každý, kdo odpověděl na šest připravených otázek. Ten, kdo poctivě navštěvoval jednotlivé akce Kyperských dnů, odpovědi zaslechl tam, ostatní měli možnost vyhledat správné odpovědi třeba na internetu. Celkem se do kvízu zapojilo 155 lidí, z nichž 96 odpovědělo prostřednictvím formuláře na webu www.sehnalova.cz a 55 vhodilo anketní lístek do připravené schránky na akcích Kyperských dnů. Jen 9 soutěžících neodpovědělo na všechny otázky správně, ti zbývající byli zařazeni do losování o pěkné ceny a zájezd do Evropského parlamentu v Bruselu.

A jak zněly správné odpovědi? Kypr skutečně dostal svůj název podle mědi (cuprum), která se na Kypru kdysi hojně těžila. Vzdušnou čarou je Kypru nejblíže Turecku, na ostrově se podle pověsti z mořské pěny zrodila bohyně Afrodité, Kypr se stal členskou zemí EU stejně jako Česká republika v roce 2004. Kyperská republika získala v roce 1960 nezávislost na Velké Britanii. Hlavním městem Kypru je Nikósie. Výhercům samozřejmě blahopřejeme a všem ostatním děkujeme za účast. Poděkování si zaslouží také všichni partneři, kteří jakýmkoliv podílem přispěli k organizaci Kyperských dnů.

Kyperské dny byly v pořadí pátou částí kroměřížského cyklu, představujícího každého půl roku zemi, která právě předsedá Radě Evropské unie. Máme už za sebou Dny belgické, maďarské, polské, dánské a nyní i kyperské. Se vší skromností můžeme konstatovat, že s každou akcí zájem návštěvníků o náš cyklus roste a snad již můžeme hovořit o nové tradici, kterou jsme v Kroměříži založili a v níž chceme i nadále pokračovat. Příležitost k tomu budeme mít už za několik měsíců, kdy předsednictví v Radě Evropské unie převezme Irsko a my budeme moci začít připravovat program květnových Irských dnů v Kroměříži.

Již také proběhlo:

Moje videa
Dvojí kvalita výrobků na jednotném trhu

13.9.2018 | Pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, od první interpelace mé a několika dalších kolegů, kterou jsme reagovali na první signály o dvojí kvalitě, uplynulo dlouhých sedm let. Sedm let od odpovědi Evropské komise, že v ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]