Představit kulturu a tradice země a zapojit přitom takřka všechny smysly – to byly hlavní cíle Maďarských dnů, které se uskutečnily v Kroměříži ve druhé polovině května 2011. Akci navazující na loňské úspěšné Belgické dny připravila europoslankyně Olga Sehnalová, Dům kultury Kroměříž a partnerské organizace při příležitosti maďarského předsednictví v Radě Evropské unie. Záštitu nad akcí převzal maďarský velvyslanec v České republice Lasló Szöke, který se osobně Maďarských dnů zúčastnil a slavnostně je zahájil.
Maďarské dny v Kroměříži začaly v pondělí 16. května za mimořádného zájmu veřejnosti. Několik stovek návštěvníků do Domu kultury přilákalo jak hvězdné obsazení, tak i atraktivní program úvodního dne. Hosty odpolední talkshow byla dvojice uznávaných fotografů Robert Vano a Jindřich Štreit. Oba k Maďarsku táhne silné citové pouto, o něž se s návštěvníky podělili. Robert Vano z maďarského venkova přímo pochází a Jindřich Štreit tu pobýval a tvořil.
V pondělí 16. května v 18 hodin Olga Sehnalová Maďarské dny oficiálně zahájila. Přivítala všechny hosty a pozvala je na další akce Maďarských dnů, které se konaly v průběhu celého týdne. Atraktivnost programu vyzdvihl i samotný maďarský velvyslanec Lasló Szöke, který nejenže nad akcí převzal záštitu a osobně do Kroměříže přijel, ale také pochválil výběr pořadatelů se zaměřením na skutečné zajímavosti maďarské kultury. Vyzdvihl například oscarový film Mefisto, který se ještě téhož dne v Kroměříži promítal, ocenil minikurz maďarštiny naplánovaný na středeční odpoledne a v neposlední řadě pochválil i výběr vín, jejichž ochutnávka byla součástí zahajovacího programu. Nabízené odrůdy si pochvalovali i návštěvníci akce, stejně jako maďarské gastronomické speciality připravené restaurací Scéna. Závěr úvodního dne patřil projekci nejslavnějšího maďarského filmu Mefisto, za nějž získal v roce 1981 režisér I. Szabó pro Maďarsko prvního Oscara.
Součástí slavnostního zahájení Maďarských dnů byla i vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Štreita nazvané Maďarská pusta. Jindřich Štreit pět let pobýval na maďarském venkově a zdejší život se všemi krásami i strastmi ve své práci zachytil. Výstava byla k vidění v Domě kultury od 16. do 31. května a byla velmi vyhledávanou expozicí, kterou si mimo jiné přijel do Kroměříže prohlédnout i legendární cestovatel Miroslav Zikmund.
Další výstava věnovaná Maďarsku byla v době od 16. do 31. května nainstalovaná ve foyer kroměřížské radnice. K vidění tu byly sice poněkud smutné záběry z loňské tragické havárie ve městě Ajka a jeho okolí, nicméně fotografie z míst postižených protržením odkalovací nádrže tamní hliníkárny určitě stály za vidění i za zamyšlení. V Knihovně Kroměřížska naopak na čtenáře čekala ve stejnou dobu příjemnější expozice, a to výstava překladové literatury maďarských autorů sestavená z titulů knižního fondu Knihovny Kroměřížska, přičemž jednotlivé tituly bylo možné si na místě zapůjčit.
V době od 16. do 31. května si přišli na své také gurmáni milující maďarské speciality. V uvedené době nabídla Restaurace a kavárna Scéna speciální pokrmy zaměřené na klasickou maďarskou gastronomii a speciality této země mohli návštěvníci ochutnat i v rámci poledního menu. Samozřejmě nechyběla maďarská tradiční rybí polévka halászlé, maďarský hovězí guláš, kuřecí perkelt, budapešťský kotlet a mnoho dalších specialit, jako například Tokáň Hajdúszoboszló. Podle personálu restaurace byl o tyto speciality mimořádný zájem.
Vinaři se pro změnu mohli těšit na ochutnávku původních maďarských vín v Penzionu Hrozen v době od 18. do 21. května. V úterý 17. května navíc byla ochutnávka doplněna i odborným výkladem maďarského someliéra Gabora Garaye a Rolanda Keményho. Oba pánové návštěvníky v zaplněné vinárně a dvoře penzionu provedli nejznámějšími maďarskými vinicemi v oblastech Villány, Eger, Tokaj či Badascony a představili třináct vynikajících odrůd bílých, červených i růžových vín (Páratlan, Egri Bikavér, Badacsonyi Kéknyelű, Tokaji Sárgamuskotály, Tokaji Furmint, , Muskotály Cuvée, Ezerjó, Badacsonyi Szürkebarát, Cserszegi fűszeres, Varsányi Rosé, Kékfrankos, Pinot Noir, Kadarka). Již samotné posouzení barvy, vůně i chuti původních maďarských vín bylo mimořádným zážitkem, ovšem i maďarský komentář s českým překladem dodal ochutnávce jedinečnou atmosféru a návštěvníkům přinesl nevšední zážitek. A aby maďarských zážitků tohoto dne nebylo málo, v Klubu Starý pivovar se ještě v podvečer uskutečnila prezentace největšího maďarského hudebního a filmového festivalu MEDIAWAVE 2011 a v Domě kultury projekce filmu PUSKÁS, dokumentu režiséra Tamáse Almásiho z roku 2009legendárním fotbalistovi Ferenci Puskásovi.
Tato akce se konala ve středu 18. května odpoledne v Knihovně Kroměřížska a měla hostům odlehčenou formou přiblížit taje jazyka. Díky perfektnímu lektorskému výkonu Rolanda Keményho, Kroměřížana s maďarskými kořeny, skutečně nebyla o zábavu nouze, avšak účastníky poutavý výklad natolik zaujal, až se délka minikurzu výrazně přehoupla přes zavírací hodinu knihovny. Návštěvníci spokojeně odcházeli vybaveni spoustou maďarských slovíček, pravidly výslovnosti maďarských hlásek i jednoduchých frází.
Samotný závěr dne 18. května patřil večernímu divadelnímu představení Kočičí hra. Tento titul Istvána Örkényho lze právem považovat za nejslavnější maďarskou divadelní hru. V Kroměříži byla k vidění v podání Městského divadla Zlín a je jen škoda, že jedinečnost představení nedokázalo ocenit více diváků.
Přednáška s koncertem byla původně naplánovaná ve čtvrtek 19. května do auly Střední a vyšší pedagogické školy, ale kvůli technických požadavkům musela být na poslední chvíli přesunuta do prostor Domu kultury. Snad i tento přesun se podepsal na nízké účasti této bezesporu zajímavé akce. Komponovaný program šéfredaktora časopisu His Voice Matěje Kratochvíla o největších osobnostech maďarské klasické hudby (F. Liszt, B. Bartók, G. Ligeti a další) byl doplněn vystoupením studentky Konzervatoře P. J. Vejvanovského. Po něm následovala projekce vítězného filmu evropské filmové ceny LUX 2010 s názvem CIZINKA. Snímek prostřednictvím příběhu turecké rodiny žijící v Německu zobrazuje choulostivé téma vraždy ze cti. Režisérka Feo Aladag se stala první ženou, která tuto prestižní cenu získala.
Závěrečným happeningem na Velkém náměstí skončil v pátek 20. května v Kroměříži hlavní program Maďarských dnů. Náměstím se krátce po 14. hodině roznesly tóny cimbálové muziky Kosár, která typickými lidovými melodiemi navodila pravou maďarskou atmosféru. Současně s hudbou se náměstním šířila i vůně maďarského guláše připraveného v kotlíku dle původních receptur. Tato delikatesa přilákala ke stánkům Maďarských dnů stovky návštěvníků. Těm ale nebyl k dispozici jen guláš a muzika. Připraveny byly i stánky s originálními maďarskými potravinami, o které byl překvapivě obrovský zájem, praktické propagační materiály o Maďarsku a nechyběl ani stánek, kde si mohli kolemjdoucí zasoutěžit ve skládání legendární kostky maďarského vynálezce Ernő Rubika. Mnozí soutěžící zvládli kostku poskládat v čase pod dvě minuty. Úspěch slavila především mladá generace, přestože již pro ni světoznámý hlavolam není zdaleka takovým fenoménem, jako byl pro generaci předchozí.
Po celou dobu Maďarských dnů byla je na webu www.sehnalova.cz a na jednotlivých akcích připravena vědomostní soutěž Co víte o Maďarsku? Odpovědí na šest otázek mohli lidé soutěžit o zájezd do Evropského parlamentu a další zajímavé ceny. Pátek 20. května se stal dnem vyhlášení vítězů této soutěže. Celkem se sešlo 112 odpovědí, správně však bylo jen 82 z nich. Nejzáludnější otázkou se stal počet států sousedících s Maďarskem. Značné množství soutěžících tipovalo pět, či šest, zatímco správná odpověď byla sedm (Slovensko, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Ukrajina, Rumunsko a Srbsko). Deset vylosovaných obdrželo z rukou Olgy Sehnalové pěkné věcné ceny a pět šťastných soutěžících se v prosinci podívá do Štrasburku.