Země, jejíž čtvrtina území leží pod úrovní moře, bývalá koloniální velmoc, země tulipánů, větrných mlýnů a sýrů, ráj cyklistů i místo posledního odpočinku Jana Ámose Komenského - to všechno je Nizozemsko. Ve dnech 4. - 8. dubna 2016 mohli jeho kulturu, tradice, gastronomii, historii i současost prozkoumat také návštěvníci "Nizozemských dnů" v Kroměříži. Nizozemsko bylo již dvanáctou zemí předsedající Radě Evropské unie, kterou v Kroměříži představila poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová.
Jak zní legenda o "Bludném Holanďanovi", co pojí Nizozemské království a Českou republiku i co nabídnou návštěvníkům v nizozemské domácnosti - nejenom to zjistili účastníci slavnostního zahájení Nizozemských dnů.
Nizozemské dny zahájila svým proslovem nejen Olga Sehnalová, ale i chargé d'affaires nizozemské ambasády Peter Keulers a zástupce velvyslance Nizozemského království v ČR Eduard Hoeks, který nad Nizozemskými dny převzal záštitu. Zvláštnosti nizozemské kultury pak v besedě přiblížili vedoucí katedry nederlandistiky v Olomouci, profesor Wilken Engelbrecht, který už v České republice žije více než pětadvacet let, a Čechoholanďan a průvodce po Nizozemsku Daniel Hagen. Besedu tradičně moderovala redaktorka Českého rozhlasu Plus Daniela Vrbová.
Pravou nizozemskou atmosféru doplnila také ukázka tradičních holandských krojů i tři holandské písně v úpravě pro dva akordeony v podání žákyně kroměřížské Základní umělecké školy Venduly Milotové a její učitelky Šárky Jablunkové.
Návštěvníci slavnostního zahájení Nizozemských dnů si mohli ve foyer Domu kultury prohlédnout také fotografie Jana Mottla přibližující krásy nizozemských měst z lodní paluby. Výstavu měli návštěvníci Domu kultury možnost vidět až do pátku.
Pondělní slavnostní zahájení završila ochutnávka nizozemských národních jídel, jejichž nabídku připravila Restaurace a kavárna Scéna. Hosté mohli ochutnat například stamppot, dušenou kapustu se zelím, kroupami, bramborami a uzeným masem, či tradiční masové koule bitterballen, které jsou v Nizozemsku oblíbené jako pochoutka k pivu. Všechna tato jídla byla také po celý týden na jídelníčku poledního menu restaurace Scény.
Úterní odpoledne patří při "Evropských dnech" již tradičně dětem. V Knihovně Kroměřížska byl odpoledne pro děti připraven nelehký kvíz, který otestoval jejich znalosti o Nizozemsku i schopnost najít potřebné informace v knihách. Nakonec ale správné odpovědí zjistili všichni a z rukou Olgy Sehnalové tak přebrali zaslouženou odměnu. Symboly Nizozemska - tulipány a větrníky - si pak děti mohly také vyrobit ve výtvarné dílničce.
Úterní program pak návštěvníky Knihovny Kroměřížska přenesl rovnou do Nizozemska. Pořad z cyklu České televize Cestománie "Holandsko: Ve znamení vody" provedl diváky po této zemi a ukázal, jak moc je život Nizozemců s vodou spjatý. Důmyslné hráze i další zajímavosti Nizozemského království přiblížila návštěvníkům také cestovatelská přednáška s panem Bobem Stupkou. Jeho fotografie provedly návštěvníky nizozemskými městy, provozem největší květinové burzy na světě či výrobou dřeváků. Na závěr zavedla přednáška návštěvníky až do Naardenu, kde je pohřben Jan Amos Komenský.
Třetí den Nizozemských dnů byl věnován kinematografii této země. Diváci v kině Nadsklepí tak měli možnost zhlédnout film Duška, který vznikl v nizozemsko-ukrajinské koprodukci.
Další film věnovaný nizozemskému malíři Vincentu van Goghovi a jeho novému způsobu malby mohli v rámci doprovodného programu vidět v kině Nadsklepí i po skončení Nizozemských dnů.
Jan Amos "Komenský", nebo "Comenius"? Rodák z Moravy, kterého znali po celé Evropě, zemřel v Amsterdamu a jeho hrob můžete navštívit v nizozemském Naardenu. Jeho osobnosti, která propojuje Českou republiku s Nizozemským královstvím, byla věnovaná čtvrteční beseda v Knihovně Kroměřížska s komeniologem Mgr. Petrem Zemkem, Th.D. z Muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě. Přednáška provedla účastníky dobovým kontextem tehdejší Evropy působením Komenského v českých zemích i v exilu, do něhož se musel uchýlit po bitvě na Bílé hoře a několika letech skrývání.
Kromě zajímavé besedy si po celý týden mohli zájemci o osobnost J. A. Komenského v Knihovně Kroměřížska prohlédnout výstavu "JAK chtěl změnit svět".
Závěrečný večer Nizozemských dnů v pátek 8. dubna byl věnovaný symbolům této země. Nizozemskou atmosféru si návštěvníci mohli užít všemi smysly - kromě ochutnávky sýrů doplňoval večer i výběr z nizozemské hudby.
Život nizozemských pěstitelů tulipánů přiblížila poutavá a vtipná přednáška rodačky z Kroměříže Aleny Vodákové, která na tulipánové farmě jedno léto pracovala. Posluchači tak zjistili, jak vypadá běžný den holandských farmářů, a zaujalo je i to, že je možné jenom čichem rozeznat, jakou barvu bude mít tulipán, který z cibulky vyroste. Vyprávění přitom doprovázela i vůně tulipánů, které byly ve vázách na stolech a které si po skončení večera mohli návštěvníci odnést domů. K Nizozemsku neodmyslitelně patří i žlutavá kola sýrů nepřeberných druhů. Rozdíly mezi jednotlivými druhy i třeba mezi tím, jak chutná sýr z pasterovaného a nepasterovaného mléka, vysvětlil pan Martin Jurena z firmy "Holandské sýry Babice". Diváci mohli rozdíly v chutích rovnou i sami porovnávat - jeho výklad doplnila ochutnávka desítky druhů sýrů. Rozmanitost jednotlivých druhů sýrů dokreslila i vystavená ukázka z největší světové sbírky sýrových etiket "Laktos collection", v níž nechyběly etikety z Nizozemska ani z druhého konce světa.
Součástí závěrečného večera bylo i vyhodnocení vědomostní soutěže "Co víte o Nizozemsku?". Deset soutěžících vylosovaných z těch, kteří správně zodpověděli všechny otázky soutěže, si odneslo dárkové tašky, pět nejšťastnějších pak z rukou Olgy Sehnalové převzalo dárkový poukaz na cestu do sídla Evropského parlamentu. Letošním kvíz přitom nepatřil k nejjednodušším - řada soutěžících chybovala hned v první otázce, kdy jako správnou zaškrtla možnost, že "Holandsko" je totéž jako "Nizozemsko". Správně bychom přitom jako "Holandsko" měli označovat pouze dvě provincie Nizozemského království. Poukaz na výjezd získala také vítězka fotografické soutěže "Europe Direct", kterou vyhlašuje ve spolupráci s Olgou Sehnalovou informační centrum Europe Direct. V rámci Nizozemských dnů mohli poprvé také soutěžit i posluchači Rádia Kroměříž, dárkovou tašku si tedy odneslo pět z nich.