Pod pojmem systemizace pracovních míst si většina z nás asi nepředstaví nic konkrétního. Ve zdravotnictví jsou to zjednodušeně tabulky, které říkají, kolik zdravotníků, lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů a ostatního personálu v nemocnicích potřebujete, abyste zajistili provoz nemocnic. To znamená, abyste bez problémů zajistili nejen běžný provoz ve dne, ale také pohotovostní služby v noci, služby o víkendech a svátcích, ale taky aby se mohl dodržovat zákoník práce, to, aby si lidé vůbec mohli vzít dovolenou a nezavírala se kvůli tomu oddělení, atd.
Bylo by dobré vědět, jak to s takovou systemizací vypadá ve zdravotnických zařízeních ve Zlínském kraji. Možná, že kdybychom taková data ze všech nemocnici viděli, zjistili bychom, že situace má k růžové opravdu daleko. To sice všichni jaksi vidíme, přesná čísla veřejná nejsou.
Takové tabulky by si měli ale vyžádat hlavně ti, kdo rozhodují o krajském zdravotnictví a měli by je dát k dispozici i veřejnosti. Hlavně k debatám o tom, zda mít či nemít v kraji supernemocnici. Představa, že centralizací péče od stolu vyřešíme personální nedostatek v nemocnicích, se sice může jevit logicky, ale s realitou nemá mnoho společného. Nová nemocnice musí vydělávat na svůj provoz, to znamená tvořit výkony a ty někdo musí dělat. A aby mohla vydělávat, bude muset zajistit nepřetržitý provoz a na to mít dost personálu.
Viděl někdo dokumenty, jak vypadá systemizace ve stávajících nemocnicích a porovnal je někdo s tím, jak má vypadat systemizace, tedy kolik bude potřeba personálu v takové supernemocnici s nepřetržitým provozem? Tohle je třeba položit jasně na stůl spolu s ekonomikou provozu. A to jak supernemocnice, tak nemocnic ostatních.
K zajištění nepřetržitého provozu bude potřeba personálu více, nikoliv méně. A kde se ti lidé vezmou, pokud se nenaučíme do té doby klonovat? Inu, odtud, kde zatím jsou, tedy v okresních nemocnicích. Fúze nemocnic je i o tom. O “používání” personálu, jak o tom bez obalu mluvil první “koncepční” dokument z pera předsedy představenstev všech nemocnic dr. Maráčka.
Zopakujme to ještě jednou. Přebytkem nemocnic ani zdravotníků kraj netrpí a to ani v celostátním měřítku. Nemocnice v našem kraji si historicky a postupně vytvořily svůj přirozený spád, který je u každé z nich více než 100tisíc obyvatel a vzdálenost mezi nimi cca 30 km. Odpovídá tomu i spektrum výkonů, které se zde poskytují. To v debatách zapadá.
Zlínský kraj není v situaci jiných krajů, kde jsou periferní malé většinou dvouoborové nemocnice na každých 10 kilometrech, které dlouhodobě nejsou provozně udržitelné. Právě naopak. Proto rozbíjet dlouhodobě utvářený systém v našem kraji je trestuhodné.
Že to není záměrem a nic se výstavbou centrální supernemocnice v ostatních nemocnicích nezmění? Tak bláhový snad nemůže být nikdo. Potřeba personálu do naddimenzované centrální supernenemocnice je první a základní otázka a přesun personálu z okresních nemocnic jsou spojené nádoby. To, co jde personálně vyřešit na úrovni okresní nemocnice, bude mít v centralizované podobě zásadně větší rozměry. Takže kolik zdravotníků má nová supernemocnice mít, a kde se vezmou, když ne z okolních nemocnic? Jakmile se tato akce rozjede, pak bude jasné, co dostane přednost. Péče v okresních nemocnicích to zcela jistě nebude.