Lucemburské dny v Kroměříži
19. - 23. října 2015

Když se řekne 'Lucembursko', vybaví se většině z nás více hodiny dějepisu a panovnický rod Lucemburků, než znalosti o dnešním státě. I když tímto státem můžete projet všemi směry za pouhou hodinu, byla by škoda nezastavit se v něm na delší dobu. Ve dnech 19. - 23. října mohli jeho kulturu, tradice, gastronomii, historii i současost prozkoumat také návštěvníci "Lucemburských dnů" v Kroměříži. Lucembursko bylo již jedenáctou zemí předsedající Radě Evropské unie, kterou v Kroměříži představila poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová. Na jaře 2016 se Kroměříž může těšit na Nizozemsko.

Jaké byly Lucemburské dny

Slavnostní zahájení

Tradiční úvodní besedu, vystoupení žáků ZUŠ Kroměříž, ochutnávku lucemburských specialit i vernisáž výstavy "Lucemburské střípky" - to vše mohli zažít návštěvníci pondělního slavnostního zahájení Lucemburských dnů.

Lucemburské dny zahájila svým proslovem nejen Olga Sehnalová, ale i Frank Biever, první tajemník Velvyslanectví Lucemburska v ČR, které nad kroměřížskými Lucemburskými dny převzalo záštitu. Návštěvníci ocenili, že je přivítal a pozdravil česky, on zase pochválil děti z pěveckého souboru Slunečnice kroměřížské Základní umělecké školy, které se nebály nacvičit píseň Zu Arel Op der Knippchen v lucemburštině. Sklidili za ni zasloužený potlesk, stejně jako žáci literárně-dramatického oboru za nastudování textu sekretáře Jana Lucemburského Guillauma de Machaut.

Na dramatické a hudební vystoupení navázala beseda s honorární konzulkou České republiky v Lucembursku Ivou Mrázkovou a jejím manželem, předsedou Asociace česko-slovensko-lucemburského přátelství Michalem Wittmannem. Besedu, ve které přiblížili zvláštnosti lucemburské kultury, moderovala redaktorka Českého rozhlasu Plus Daniela Vrbová.

VÝSTAVA LUCEMBURSKÉ STŘÍPKY

Návštěvníci slavnostního zahájení Lucemburských dnů si mohli ve foyer Domu kultury prohlédnout také fotografie pana Jiřího Kašpara přibližující krásy lucemburských měst, hradů i přírody. Fotografie přiblížily i místa spojená se společnou česko-lucemburskou historií, například hrob krále Jana Lucemburského nebo hrad Vianden, kde se narodil. Výstavu měli návštěvníci Domu kultury možnost vidět až do pátku.

OCHUTNÁVKA LUCEMBURSKÝCH SPECIALIT

Pondělní slavnostní zahájení završila ochutnávka lucemburských národních jídel, jejichž nabídku připravila Restaurace a kavárna Scéna. Hosté mohli ochutnat například národní lucemburské jídlo "jud mat gaardebounen" - uzené vepřové maso s krémovou omáčkou, bramborem a fazolemi, švestkový koláč "quetschentaart" nebo bramborák se zelím s pečenými žebry.Všechna tato jídla byla také po celý týden na jídelníčku poledního menu restaurace Scény.

LUCEMBURSKÉ DNY DĚTEM

Úterní odpoledne patří při "Evropských dnech" již tradičně dětem. Program připravený pracovnicemi Knihovny Kroměřížska pro nejmenší zájemce prověřil jejich znalosti o Lucembursku i schopnosti vyhledávat informace v knihách. Na otázky nelehkého kvízu však nakonec správně odpověděli všichni a od Olgy Sehnalové tak obdrželi zaslouženou odměnu. Výtvarná dílnička, kde si děti mohly vyrobit například královskou korunu, je pak přenesla přímo do doby Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV.děti. Některé z nich se přitom "Evropských dnů" zúčastnily již poněkolikáté.

CESTOVATELSKÉ ODPOLEDNE

Úterní program pak návštěvníky Knihovny Kroměřížska přenesl rovnou do Lucemburska. I cestovatelský program připomněl osobnost Jana Lucemburského, kterému Lucemburčané říkají "Jan Slepý". V pořadech z cyklů České televize Objektiv a Cestománie si návštěvníci mohli prohlédnout hrob tohoto krále v katedrále v Lucemburku. Reportáže ukázaly také budovu české ambasády v Lucemburku, umístěnou v bývalé vile "otce eura" Pierra Wernera, a seznámily diváky s lucemburskou velkovévodskou rodinou. Po zákoutích jediného velkovévodství na světě pak provedla zevrubná cestovatelská přednáška pana Milana Teplana. I když je území Lucemburska menší než Zlínský kraj, zajímavé vyprávění ukázalo, kolik památek se v něm skrývá. Návštěvníci zde najdou jak pozůstatky největší římské vily na sever od Alp, tak i moderní architekturu budov evropských institucí či řadu středověkých hradů.

JAN LUCEMBURSKÝ

Byl Jan Lucemburský spíše "král cizinec", nebo nedoceněný a úspěšný "král diplomat"? Váží si této osobnosti více Lucemburčané, nebo Češi? I na tyto otázky se pokusila odpovědět středeční beseda věnovaná osobnosti a době tohoto krále českého a hraběte lucemburského s prof. PhDr. Lenkou Bobkovou, CSc., dr. h. c. v Knihovně Kroměřížska. Připomněla, že zatímco u nás budí vláda Jana Lucemburského spíše rozpaky a stále jej vnímáme spíše jako "krále cizince", v rodném Lucembursku je oslavován jako pravý rytíř a dokonalý obraz panovníka. Účastníci ocenili i méně známá fakta a drobné historky z jeho života a po skončení přednášky ještě paní profesorku zahrnuli svými dotazy.

LUCEMBURSKÉ FILMY: KARAVAN A O MYŠCE A MEDVĚDOVI

Belgické filmové ceny "Magritte Awards" za nejslibnějšího herce a za nejlepší příběh vyhrál v roce 2012 lucembursko-belgicko-francouzský film "Karavan". Ve čtvrtek měli možnost zhlédnout jej i diváci v kroměřížském Kině Nadsklepí. Ti, kteří se přišli podívat na příběh o dvou kamarádech, kteří se rozhodli vydat na cestu kolem světa ve starém karavanu, viděli film o dospívání, který jim umožnil nahlédnout do lucemburských domácností i vidět více z krajiny této země.

Lucemburský film čekal i na nejmenší diváky, kteří se přišli ve středu odpoledne podívat do Mateřského centra Klubíčko. Kreslený film "O myšce a medvědovi" byl v roce 2014 dokonce nominován na Oskara.

PÍSNĚ A VERŠE Z DOBY PŘEMYSLOVSKÉ A LUCEMBURSKÉ

Do doby, kdy českému království - a nejen jemu - vládl Karel IV., kdy Praha byla kulturním centrem Evropy a kdy rytíři skládali básně sličným dívkám, přeneslo návštěvníky páteční zakončení kroměřížských Lucemburských dnů. Verše a písně z doby lucemburské a přemyslovské představili Táňa Fischerová s klavírním a interpretačním doprovodem Daniela Dobiáše. Společně posluchače seznámili s úryvky z autobiografie nejslavnějšího z rodu Lucemburků Karla IV. a přednesli zhudebněné verše dobových autorů, některé dokonce ve světové premiéře. Mezi autory, jejichž díla zazněla, patří i nevlastní bratr Karla IV. Václav Lucemburský, William Shakespeare i Nicola Machiavelli. Koncert diváci odměnili dlouhým zaslouženým potleskem.

SOUTĚŽ CO VÍTE O LUCEMBURSKU

Součástí závěrečného večera bylo i vyhodnocení vědomostní soutěže "Co víte o Lucembursku?". Pět vylosovaných, kteří správně odpověděli na všech sedm otázek tak od Olgy Sehnalové obdrželo poukaz na zájezd do sídla Evropského parlamentu, další si odnesli věcné ceny. Správně odpovědět všechny kvízové otázky přitom nebylo jednoduché - nejčastěji účastníci neodhadli rozlohu Lucemburska. Přestože do roku 2004 bylo nejmenším státem Evropské unie, po přistoupení Malty se ocitlo na druhém místě, což byla také správná odpověď. Zájezdem do sídla Evropského parlamentu byla odměněna také nejlepší fotografie ze soutěže "Lucembursko mýma očima", kterou tradičně vyhlašuje Informační centrum Europe Direct Kroměříž.

Již také proběhlo:

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]