Olga Sehnalová v rozpravě ke Goldstonově zprávě o Izraeli a Palestině

Datum: 24.2.2010

© European Parliament, 2015

Olga Sehnalová se ve středu 24. února aktivně zapojila do rozpravy během plenárního zasedání Evropského parlamentu v Bruselu. Svůj projev přednesla v rámci rozpravy poslanců o prioritách EP v souvislosti se zasedáním Rady OSN pro lidská práva a o provádění doporučení uvedených v Goldstonově zprávě o Izraeli a Palestině.

Celé znění projevu Olgy Sehnalové:

Srovnávání čísel, za nimiž se skrývají lidské osudy, je vždy ošidné. Operace Cast Lead zanechala více než tisíc obětí mezi obyvateli Gazy oproti třinácti obětem mezi příslušníky izraelských ozbrojených sil. Potřebujeme vědět více, abychom si udělali názor na viníka a oběť v této válce? Domnívám se, že rozhodně ano. Např. to, že zejména po roce 2006 bylo z pásma Gazy vypáleno na civilní obyvatele izraelských měst tisíce raket, a to z hustě obydlených čtvrtí, nepochybně i z veřejných budov. A ptejme se dál. Jak má stát v tomto případě bránit své obyvatele? Lze bojovat armádou proti terorizmu zneužívajícímu jako štít civilní obyvatelstvo? A pokud ano, lze se civilním obětem vyhnout? Co udělalo mezinárodní společenství k zabránění této formy terorizmu? Neexistují v oblasti dodržování lidských práv účelově různé standardy? Odpovědí na tyto závažné otázky je nelehký úkol pro společnou zahraniční politiku EU. Jejím cílem by mělo být pomoci dialogu, budování důvěry a trpělivé hledání udržitelného mírového řešení v kontextu celého Blízkého východu. Nezaujaté prošetření všech okolností, které provázely, ale také předcházely konflikt v Gaze, může být krok správným směrem.

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]