Projev Olgy Sehnalové v EP o odškodnění cestujících při úpadku letecké společnosti

Datum: 7.10.2009

© European Parliament, 2015

Jedním z bodů plenárního zasedání Evropského parlamentu v Bruselu dne 7. října 2009 byla rozprava na téma Odškodnění cestujících při úpadku letecké společnosti. Podnět k projednání tohoto tématu podala Výboru pro dopravu a cestovní ruch jeho členka Olga Sehnalová. Téma bylo shledáno natolik závažným, že jej Evropský parlament zařadil do programu plenárního zasedání a poslankyni Olze Sehnalové umožnil vystoupit před plénem.

Celé znění projevu Olgy Sehnalové:

Vážená paní předsedající, vážený pane komisaři, dámy a pánové, krach letecké společnosti Sky Europe poukázal na obecný problém nízké spotřebitelské ochrany pasažérů leteckých společností. Není to problém virtuální. Měla jsem možnost se s několika klienty postiženými krachem této letecké společnosti setkat osobně. Byli jimi shodou okolností hosté z partnerského francouzského města Chateaudun, kteří přijeli na setkání do města mého působení Kroměříže na východě České republiky. Jejich zpáteční cesta byla opravdu frustrujícím zážitkem s nucenou jednodenní přestávkou strávenou na pražském letišti. Hovořím o této zkušenosti proto, abych zdůraznila, že Sky Europe nebyla standardní low-cost leteckou společností. Poskytovala svým pasažérům obdobné služby jako klasické aerolinie a létala na významná letiště. Jejich služeb proto využívali zákazníci širokého spektra. Pro klienty, kterým nejde primárně o termín cesty, ale zejména o cenu letenky, byla Sky Europe v České republice přednostní volbou. Společnost Sky Europe byla také jedním z nejvýznamnějších klientů největšího českého letiště Praha - Ruzyně. Krachem Sky Europe však nebyli postiženi pouze lidé na letištích, ale také 280 tisíc dalších klientů, kteří si zakoupili letenku. Podle dostupných informací se letenky prodávaly ještě těsně před vyhlášením bankrotu. Lidé, kteří si nekoupili letenku prostřednictvím kreditní karty nemají prakticky šanci na vrácení peněz. Letecké společnosti nemají povinnost se ze zákona pojistit proti úpadku, a tak některé z nich toto pojištění neuzavírají. Pasažér tak musí přihlásit svoji pohledávku jedině do konkurzního řízení. Šance na vrácení peněz touto formou je mizivá. Je čas s tím něco dělat. Chtěla bych poděkovat Výboru pro dopravu, že tento podnět přijal za svůj a Komisi, že se bude tímto problémem zabývat. Věřím, že navrhne takové řešení, které posílí důvěru klientů v sektor letecké dopravy, který byl tak dramaticky postižen ekonomickou krizí ve světě. Děkuji za pozornost.

Moje videa
Dvojí kvalita výrobků na jednotném trhu

13.9.2018 | Pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, od první interpelace mé a několika dalších kolegů, kterou jsme reagovali na první signály o dvojí kvalitě, uplynulo dlouhých sedm let. Sedm let od odpovědi Evropské komise, že v ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]