Když se stane něco neočekávaného...

Investice za mnoho miliard, na kterou nemáte peníze a kde se spoléháte na to, že Vám peníze dá nebo půjčí někdo jiný, je vždycky riziková. Nikdy totiž nevíte, co se může stát. Týká se to i megainvestice do supernemocnice v Malenovicích. Finanční rizika se během přesvědčovací kampaně krajských zastupitelů a veřejnosti bagatelizovala, hejtman Čunek si na jedno krajské zastupitelstvo dokonce povolal liberálního ekonoma Ševčíka, který o optimistickém vývoji ekonomiky nezapochyboval. 

Neubehl ani rok a máme tady koronavirus, trhy panikaří, o obrovském dopadu na světovou, evropskou a tedy i českou ekonomiku nikdo nepochybuje, jen se spekuluje, jak moc nas epidemie koronaviru zašlápne do země. 
Optimismus, pokud jde o podporu státu, bych tedy dost přibrzdila.

Zamyslela bych se spíš nad tím, na co jsme upozorňovali s kolegy od začátku. Že stárnoucí populace nerovná se pouze léčebny pro dlouhodobě nemocné, že menší nemocnice mají v systému akutní péče své nezbytné místo, že napříč republikou existuje výrazná nerovnost v dostupnosti péče, (nechoďme daleko, například kroměřížský okres v počtu akutních lůžek výrazně zaostává za celostátním průměrem). Že když se škrtnutím pera manažera zruší oddělení nebo poskytovaná zdravotnická služba, jde o prakticky nevratné rozhodnutí, které se může opravdu vymstít a jeho dopady pocítíme právě v době krize.
A že zdravotnictví se musí stát skutečnou prioritou společnosti.
Koronavirus dopad na ekonomiku mít bude. Bude mít dopad i na uvažování o krajském zdravotnictví?