Priority lotyšského předsednictví v Radě EU pro oblast dopravy

Posílení konkurenceschopnosti Evropy, plné využití možností digitální ekonomiky a zvýšení role Evropské unie ve světovém dění jsou priority, které bude v první polovině roku 2015 prosazovat nový předsednický stát Rady EU - Lotyšsko.

Pro posílení evropské konkurenceschopnosti a vytvoření dobře fungujícího jednotného trhu je důležitý vývoj infrastruktury, především propojení dopravních, telekomunikačních a energetických sítí mezi členskými státy. V oblasti dopravy si tedy Lotyšsko vytklo tyto cíle:


Pozemní doprava

Posílení evropské železniční sítě, zejména téma čtvrtého železničního balíčku, bude výraznou prioritou předsednictví. Lotyšsko bude pokračovat v jednání o všech částech balíčku a bude se snažit dokončit jednání s Evropským parlamentem o technickém pilíři na základě pokroku, kterého bylo dosaženo v průběhu předchozích předsednictví. V plánu má také dosažení pokroku i ve zbývajících částech železničního balíčku.

Pro udržení vysoké úrovně bezpečnosti silničního provozu je cílem předsednictví zajistit dokončení přijetí směrnice o přeshraničním vymáhání právních předpisů v oblasti bezpečnosti silničního provozu, která byla v minulém roce anulována rozhodnutím Soudního dvora EU.

Předsednictví také čeká formální dokončení prací na návrhu o dohodě týkající se hmotností a rozměrů nákladních vozidel. Další prioritou bude politická diskuze o plánované revizi dopravní politiky v oblasti bezpečnosti silničního provozu.

Lotyšské předsednictví má v  úmyslu zdůraznit význam společné transevropské dopravní sítě (TEN-T) a stanovených koridorů a zaměřit jednání ministrů dopravy na vývoj, implementaci a financování dopravní infrastruktury sítě TEN-T.  Bude možnost podívat se na praktické provedení evropského investičního plánu v oblasti dopravy.  V této souvislosti se bude konat akce TEN-T Days v Rize na konci června.

Prioritou Lotyšska je také rozvoj euroasijských dopravních koridorů.

 

Letecká doprava

Evropa zažívá trvalý růst letového provozu, který volá po reformě řízení letového provozu v Evropě. Proto bude předsednictví pokračovat v práci na balíčku SES II + (Jednotné evropské nebe II+), který se věnuje oblasti řízení, kontroly a bezpečnosti letového provozu v členských státech.

Kromě toho by předsednictví mělo v Radě pokročit v jednáních o revizi nařízení k právům cestujících v letecké dopravě.

Podle předsednictví je také na čase zahájit politickou diskusi o dálkově řízených leteckých systémech (RPAS). Pozornost této rychle se rozvíjející oblasti tedy bude věnována v průběhu konference o letectví v Rize.

 

Námořní doprava

Předsednictví bude usilovat o zlepšení mezinárodních podmínek pro námořní dopravu a má v úmyslu podporovat ty iniciativy, které usnadňují růst a zvýšení konkurenceschopnosti evropské lodní dopravy. Zároveň se bude snažit pokročit v jednání o návrhu Komise, jehož cílem je vytvořit rámec pro přístup na trh přístavních služeb a finanční transparentnosti přístavů.

 

Vnitrozemská vodní doprava

Prioritou předsednictví v této oblasti je zahájit práce na revidovaném návrhu, kterým se stanoví technické požadavky pro plavidla vnitrozemské plavby.

 

Podrobnější debata o prioritách proběhne v příštím na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. O dílčích dopravních prioritách budou se zástupci Lotyšska jednat také poslanci ve Výboru pro dopravu a cestovní ruch na svém prvním lednovém zasedání.

Datum: 8.1.2015

Podobné články:

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Jak to vidím já
Krajem obchází strach aneb jak jsme chystali konferenci ...

Od počátku, co se angažuji společně s dalšími kolegy okolo krajského zdravotnictví, vidím jeden společný rys mnohých rozhovorů s lidmi v různých pozicích více či méně závislých na Zlínském kraji. Tím rysem je strach. Strach říci nahlas svůj názor, strach se pod něco podepsat a nejnověji i strach i jen veřejně vystoupit na odborné konferenci. Strach z čeho ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Tisková zpráva Olgy Sehnalové: Zákaz dvojí kvality výrobků vracím k hlasování

10.4.2019 |

Europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD) dostála svému slibu a snaží se o přepracování textu směrnice o nekalých obchodních praktikách. Dnes předala dostatečné množství podpisů pod pozměňovací návrh, který má vrátit do textu ... pokračování

Naše videa
TK - Balíček technické způsobilosti vozidel

2.7.2013 | Záznam vystoupení Olgy Sehnalové na tiskové konferenci - Balíček technické způsobilosti vozidel
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]