Bráním české spotřebitele proti šmejdům

Při tvorbě zákonů vždycky stojím na straně spotřebitelů. Prací v poslanecké lavici to pro mě nekončí. Chci výsledky své práce dostat mezi občany, aby znali svá práva a neztratili se v informační džungli. Rozjela jsem proto několik aktivit, ve kterých chci i nadále pokračovat.

Důležité je, aby se lidé uměli tváří v tvář bránit šmejdům. Uspořádala jsem v desítkách měst a obcí přednášky, jak se bránit před nekalými praktikami při nakupování. Možnost poslechnout si od odborníka rady, jak nenaletět podvodníkům při zdánlivě výhodných nabídkách po telefonu, znát nástrahy, které čekají na předváděcích akcích a při podomním prodeji nebo reklamovat zboží při nákupu po internetu ocenily za tu dobu tisíce lidí.

Po letech zkušeností ze setkání s lidmi jsem si uvědomila, že přednášky nestačí. Spustila jsem proto spotřebitelskou poradnu. Funguje přes dva a půl roku, a za tu dobu úspěšně poradila stovkám lidí. Pro spotřebitele funguje zdarma a podání zvládá náš odborný poradce vyřídit do 24 hodin. Stáhněte si Výběr častých dotazů.

Říkává se, že papír snese všechno. U zákonů to bohužel funguje dvojnásob. Ani sebelepší zákon na ochranu spotřebitele nepomůže, pokud nebude vymáhán. Zvýšila jsem pravomoci obchodních inspekcí, aby mohly například podvodné zahraniční e-shopy snadněji klepnout přes prsty, když vás napálí při nakupování. Nakupování na internetu je stále oblíbenější, pravomoci inspekcí nesmí končit na hranicích naší země.

Dlouhodobě podporuji vzdělávání mladých spotřebitelů. Studentská soutěž Spotřeba pro život, kterou spoluorganizuji, již mnoho let zábavnou formou zvyšuje spotřebitelské sebevědomí mladé generace spotřebitelů, aby si nenechali všechno líbit a nebáli se ozvat. Těší mne, když mi studenti představují výsledky své práce a vidím, jak je baví nasávat nové informace. V životě se jim budou ještě mockrát hodit.