Rozdíly potravin v zemích EU

Na téma dvojí kvality značkových výrobků, zejména kvality potravin, upozorňuje Olga Sehnalová již od roku 2011 - kromě opakovaných interpelací Evropské komise podává také doplnění k relevantním zprávám ve formě pozměňovacích návrhů, z nichž byla řada přijata (namátkou: zpráva o nové spotřebitelské politice z roku 2013, zpráva o politice hospodářské soutěže za rok 2014, zpráva o politice hospodářské soutěže za 2015).

Zorganizovala také slyšení a ochutnávku rozdílných výrobků v Evropském parlamentu. Velký dopad měla dvě testování kvality značkových potravin zakoupených v České republice a v Německu, která Olga Sehnalová organizovala v letech 2012 a 2015. Výsledky obou testování a podrobné dokumenty k tomuto tématu naleznete ZDE.

Za Českou republiku se také zúčastnila summitu premiérů a ministrů zemědělství V4 k tomuto tématu, který se konal v březnu 2017 ve Varšavě. V červnu 2017 prezentovala závěry odborné studie ke dvojí kvalitě, kterou nechala vypracovat právníky Univerzity Palackého. Jak konstatují autoři studie, za klamavé jednání by bylo možné považovat to, že informace o výrobcích (zejména potravinách) na etiketě a jejich označení jsou téměř totožné s jinými výrobky jiného složení. Plný text studie si můžete přečíst ZDE.

Z iniciativy Olgy Sehnalové a dalších poslanců Evropského parlamentu proběhla ke dvojí kvalitě první rozprava na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku v květnu 2017. Olga Sehnalová dlouhodobě požaduje důkladný celoevropský průzkum trhu. V rámci přípravy rozpočtu EU na rok 2018 proto podala návrh na tzv. pilotní projekt, který má zajistit dostatek finančních prostředků na provedení řádného vyhodnocení rozdílů v kvalitě výrobků prodávaných na jednotném trhu, a to jak potravin, tak i nepotravinářského zboží.

Nejprve tento návrh podpořil výbor IMCO, posléze pak celé plénum Evropského parlamentu i členské státy.

Další z navazujících aktivit k tomuto tématu bylo v září 2017 slyšení frakce Socialistů a demokratů v Evropském parlamentu, které Olga Sehnalová moderovala a přizvala na něj mj. i komisařku V. Jourovou a G. Matečnou, ministryni zemědělství a rozvoje venkova Slovenské republiky. Měsíc na to se Olga Sehnalová v delegaci České republiky, kterou vedl premiér Bohuslav Sobotka, zúčastnila v Bratislavě spotřebitelského summitu na téma dvojí kvality, který ke stolu přivedl premiéry států V4, ministry, zástupce Evropské komise, Evropského parlamentu, ale i výrobců, obchodníků i spotřebitelských organizací.

Že se dvojí kvalita zdaleka netýká jen potravin, upozornila Olga Sehnalová ve své další interpelaci Evropskou komisi. Během podzimu 2017 vystoupila v České republice hned na třech akcích, které se věnovaly dvojí kvalitě - Spotřebitelském fóru, debatě na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze a debatě "Víš, co jíš?" v Evropském domě.

Závěrem roku 2017 byla Olga Sehnalová za svoji činnost vybrána prestižním bruselským zpravodajským serverem Politico.eu do přehledu osobností, které v roce 2018 nejvíce ovlivní veřejnou debatu v Evropě a zasáhnou do mezinárodního dění. Poslankyni server ocenil právě za její dlouholetou práci v oblasti dvojí kvality značkového zboží v Evropě.

Počátkem ledna 2018 byla jmenována hlavní zpravodajkou nelegislativní zprávy k dvojí kvalitě, kterou k tématu připravuje Evropský parlament. Zpráva kterou poslankyně představila na konci března, bude vůbec prvním komplexním dokumentem, který k tématu připraví některá z institucí EU.

Celkový detailní přehled aktivit Olgy Sehnalové k tomuto tématu si můžete přečíst ZDE.
Jak to vidím já


Vážené spoluobčanky a spoluobčané, ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Předvolební úvaha

27.8.2018 |

Do voleb v Kroměříži jde třináct stran a hnutí s mnoha novými lidmi, kteří se ucházejí o to, stát se městskými zastupiteli. Je taková doba, která přeje novým tvářím, představám a slibům, že teď to bude jiné, lepší. Město se ... pokračování

Naše videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]