Europoslanci opětovně požadují legislativu proti nekalým obchodním praktikám v potravinářství

Evropský parlament během středečního plenárního zasedání ve Štrasburku opět vyzval Evropskou komisi, aby navrhla legislativní rámec EU zakazující nekalé obchodní praktiky v potravinového řetězci. Jedná se v krátké době o druhou výzvu na Komisi, aby konečně začala řešit stávající nerovnováhu sil mezi jednotlivými aktéry v potravinovém řetězci. 


Dnes přijaté usnesení o nástrojích společné zemědělské politiky, určených ke snížení kolísavosti cen na zemědělských trzích, navázalo na červnové hlasování nelegislativní zprávy o nekalých obchodních praktikách mezi podniky v rámci potravinového řetězce. Její stínovou zpravodajkou za sociální demokraty byla česká europoslankyně Olga Sehnalová, která se problematice nekalých obchodních praktik v dodavatelsko-odběratelském řetězci dlouhodobě věnuje. Europoslanci v legislativě vidí jeden z nástrojů ke stabilizaci zemědělských trhů.


„Stávající postavení aktérů potravinového řetězce je nevyvážené a dochází k diktátu silnějších vůči slabším, na který doplácí i spotřebitelé. Na nekalé praktiky, jako je  prodlení při úhradě plateb, jednostranné změny smluvních podmínek nebo přenášení nákladů na protistranu, naráží často právě zemědělci, kteří nesou největší břemeno kolísání cen. Pro nastavení spravedlivého konkurenční prostředí napříč členskými státy potřebujeme legislativu. Na některé praktiky nadnárodních společností mohou platit pouze společná jednotná pravidla a jejich důsledné vymáhání. Nemůžeme se tvářit, že vnitřní trh s potravinami funguje,“ uvedla europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která od Komise očekává příslušný legislativní návrh.


Nekalými obchodními praktikami jsou praktiky, které se výrazně odchylují od zásad poctivého obchodního styku, jsou v rozporu s dobrou vírou a poctivým jednáním a jsou jednostranně zavedeny jedním obchodním partnerem vůči druhému - prodlení při úhradě plateb, jednostranné nebo retroaktivní změny smluvních podmínek nebo přenášení nákladů na dopravu a skladování na dodavatele. Tržní struktura potravinového řetězce je k nekalým obchodním praktikám obzvláště náchylná.