Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního schvalování. S verzí, kterou v úterý odhlasoval Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, však Olga Sehnalová není spokojena, nepodpořila ji a usiluje o její přepracování.

"Po včerejším hlasování jsme slyšeli řadu výroků o tom, kterak je to vítězství pro spotřebitele, že výsledek znamená konec dvojí kvality. Já si to ale nemyslím. Můj pohled na schválené řešení je výrazně skeptičtější," uvedla Olga Sehnalová, které se v Evropském parlamentu podařilo prosadit úplný zákaz dvojí kvality výrobků. S touto její verzí šel také Evropský parlament do vyjednávání s Radou a Evropskou komisí, kde europoslanci ale narazili na odpor, zejména ze strany západních zemí.

"Naše podmínky byly tři - úplný zákaz dvojí kvality, a to bez vyjimek. Znamenalo to zařazení dvojí kvality na přílohu směrnice o nekalých obchodních praktikách - na seznam zakázaných praktik, které jsou za všech okolností nepřípustné. Akceptovali jsme, že mohou existovat vyjimečné případy, kdy výrobek musí například splňovat požadavek národní legislativy, nebo je vyroben z lokálních surovin. Což mě přivádí k podmínce třetí, že o jakékoliv odlišnosti bude spotřebitel na první pohled jasně z obalu informován. Tyto tři podmínky, pouze společně, mohou znamenat zákaz dvojí kvality jako takové," uvedla poslankyně. To se však nestalo. Rada Evropské unie, složená ze zástupců ministerstev členských států, návrh v této podobě nepodpořila. Proti byli zejména zástupci Rakouska a Německa. A na výsledku se také významně podepsala neochota českého ministerstva průmyslu a obchodu akcentovat zájem českých spotřebitelů.

"Co tedy říká výsledný text? Dvojí kvalita je nekalou  praktikou pouze v případě významného rozdílu ve složení a za podmínek, že není odůvodnitelná ze strany výrobce. To je podle mého názoru právní klička a opravdu se bojím, že to dělá tuto legislativu naprosto bezzubou, protože možné výmluvy ze strany výrobců nijak neomezuje," uvedla poslankyně. "Aby toho nebylo málo, tak z textu, za minutu dvanáct, pod tlakem Evropské komise, vypadl i požadavek na označování rozdílného složení. Což znamená, že pro spotřebitele takto vypadla jediná možnost, jak se dozvědět, že si kupuje výrobek jiné kvality," uvedla dále Olga Sehnalová. Ta se nyní pokusí sjednotit zainteresované europoslance ze zemí střední a východní Evropy, aby se výslednou podobu pokusili ještě zvrátit. Evropský parlament toto může - ještě před koncem svého volebního období - udělat. Výsledek je však nejistý. "My jako Evropský parlament budeme o směrnici hlasovat ještě za čtrnáct dní na plénu Evropského parlamentu - a já se pokusím - tak, jak se mi to už jednou povedlo - zmobilizovat české europoslance, a europoslance z dalších zemí, jejichž občané cítí dvojí kvalitu jako problém tak, abychom mohli tenhle text ještě otevřít a po volbách zkusit vyjednat text takový, abych mohla skutečně s klidným svědomím říct, že jsme dvojí kvalitu postavili mimo zákon a skoncovali s ní," řekla česká europoslankyně.