Olga Sehnalová pro Deník: Květná zlevní pro seniory, rodinné vstupné je stále nevyřešené

O cenách vstupného do slavné kroměřížské zahrady chtějí zástupci tamní radnice s památkáři i nadále vyjednávat. Článek Nikol Diviakové s vyjádřením Olgy Sehnalové vyšel na titulní straně Kroměřížského deníku 9. března, níže přinášíme jeho znění.

 

Květná zlevní pro seniory

O cenách vstupného do slavné kroměřížské zahrady chtějí zástupci tamní radnice s památkáři i nadále vyjednávat.

Kroměříž – 1806 lidí podepsalo na konci minulého roku petici proti zdražení vstupného v kroměřížské Květné zahradě. A vedení města se rozhodlo reagovat. Starosta Jaroslav Němec, zástupce signatářů petice Radan Šafařík, předsedkyně Klubu UNESCO Eva Nováková a zastupitelka Olga Sehnalová napsali společný dopis generální ředitelce Národního památkového ústavu (NPÚ) Naděždě Goryczkové. 

Navrhli v něm kompromisní úpravy ceny vstupného a vyzvali ji ke společnému jednání. „Nabídli jsme k úvaze ponechání základního vstupného na sedmdesáti korunách, avšak snížení obou typů zlevněného vstupného pro studenty i seniory na pětatřicet korun,“ řekl Deníku kroměřížský starosta. 

A odezva byla aspoň částečně příznivá: generální ředitelka dopisem radnici informovala, že snížená sazba vstupného bude stanovena na pětačtyřicet korun, základní cenu vstupného pak označila za adekvátní. 

„Snížení vstupného vítáme jako první krok k nalezení společné shody na nastavení ceny tak, aby byla zachována přístupnost Květné zahrady co nejvíce lidem, zejména místním, a zároveň došlo k zajištění dostatečného příjmu pro řádnou správu Květné zahrady,“ dodal starosta města. 

Přiměřeným shledává takovou výši vstupného i ředitel Územní památkové správy v Kroměříži Jan Slezák. „Byla upravena vzhledem k ostatním objektům památkového ústavu v rámci celé republiky,“ míní ředitel. 

O padesát korun méně, tedy dvě stě korun, zaplatí lidé za permanentku, nový ceník by měl platit od 1. dubna. Permanentku bude navíc možné získat i jiným způsobem než koupí. Především pro kroměřížské obyvatele totiž NPÚ připravuje takzvaný dobrovolnický program. 

„Lidé se budou moci přihlásit k různým činnostem, ať už na zámku, nebo v zahradách. Nemusí to být zrovna hrabání listí nebo kopání výkopů, ale třeba dozor nad výstavou, za což mohou permanentku obdržet,“ vysvětlil ředitel památkové správy.

Zatím jen v předběžných plánech jsou pak další zvýhodnění. „Počítáme třeba s tím, že několik dní v roce bude do Květné zahrady vstup zdarma v rámci různých akcí,“ předpokládá Jan Slezák. Právě návrh na tyto dny zdarma byl i v dopise adresovaném ředitelce NPÚ městem. K návrhu volných vstupů během dvou dní v měsíci se však šéfka památkářů nevyjádřila. 

„Toto opatření je běžné na řadě historických památek v zahraničí i v České republice a představuje efektivní nástroj zajištění přístupu ke kulturním památkám i lidem, kteří by si jej jinak nemohli dovolit. Za dosud nevyřešenou pak také považujeme otázku zavedení rodinného vstupného,“ konstatovala kroměřížská zastupitelka a europoslankyně Olga Sehnalová. 

Podle všech čtyř zástupců, kteří se postavili za signatáře petice, přetrvávají kolem výše ceny vstupného do Květné zahrady některé otázky k další diskusi. Jde například o informaci, že ke zdražení vstupného dochází v přímé souvislosti s rekonstrukcí zahrady. NPÚ přitom od počátku veřejnost ani partnerské organizace projektu, včetně města Kroměříž a Klubu UNESCO, o záměru následného výrazného zdražení vstupného neinformoval. V jednáních s NPÚ o nastavení vstupného do Květné zahrady chtějí tedy zástupci města a dalších organizací pokračovat i do budoucna.

Zdroj: Kroměřížský deník, 9. 3. 2015, Nikol Diviaková

Datum: 11.3.2015

Podobné články:

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Jak to vidím já
Krajem obchází strach aneb jak jsme chystali konferenci ...

Od počátku, co se angažuji společně s dalšími kolegy okolo krajského zdravotnictví, vidím jeden společný rys mnohých rozhovorů s lidmi v různých pozicích více či méně závislých na Zlínském kraji. Tím rysem je strach. Strach říci nahlas svůj názor, strach se pod něco podepsat a nejnověji i strach i jen veřejně vystoupit na odborné konferenci. Strach z čeho ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Konference - Budoucí vývoj nákladních vozidel

5.12.2013 | Europoslankyně Olga Sehnalová, členka Výboru pro dopravu a cestovní ruch, vystoupila ve čtvrtek 5. prosince na pozvání Evropské asociace automobilových výrobců (ACEA) spolu s komisařkou Connie Hedegaardovou mezi hlavními řečníky ...
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]