Poslanci Evropského parlamentu dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku odhlasovali finální podobu nového víceletého programu pro oblast vzdělávání, odborné přípravy a sportu. Program ponese název Erasmus+ a mezi lety 2014 až 2020 umožní vycestovat za vzděláním a zkušenostmi do zahraničí až pěti milionům Evropanů ve věku od 13 do 30 let, což je dvakrát více než doposud. Jeho rozpočet pro nadcházející období činí více než 14,7 miliard EUR.
„Vítám nárůst celkového rozpočtu, který v době škrtů podtrhuje důležitost programu. Erasmus+ získal, jako jeden z mála programů, více finančních prostředků než byl původní návrh,“ vysvětluje europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), členka Výboru pro kulturu a vzdělávání.
„Erasmus obecně patří mezi úspěchy Evropské unie. Za pětadvacet let jeho existence s ním vycestovaly miliony studentů. V České republice se navíc dlouhodobě těší vysoké oblibě. Jen loni se díky němu na zkušenou do zahraničí vydalo více než 6 000 českých studentů. Přitom v programu nejde jen o vzdělání formální, ale i jeho neformální složku, možnost srovnání a poznávání zemí, jejich kultur a navazování kontaktů,“ uvedla europoslankyně.
Nový program Erasmus+ pod sebou sdružuje zavedené značky evropských vzdělávacích programů a současně zajišťuje širší pokrytí nejrůznějších cílových skupin potenciálních příjemců. Zachovány tak zůstaly všechny stávající aktivity nejen v oblasti vzdělávání: Erasmus, Erasmus Mundus, Tempus (vysokoškolské vzdělávání), Comenius (školní vzdělávání), Leonardo da Vinci (odborné vzdělávání a příprava), Grundtvig (vzdělávání dospělých) a Mládež v akci. Nově program obsahuje i zvláštní kapitolu věnovanou sportu, čímž umožňuje vycestovat i mladým sportovcům a dobrovolníkům. „Název Erasmus+ má naznačovat spojení všech stávajících programů v oblasti vzdělávání a zároveň ukazuje, že klasický program Erasmus zůstal zachován a je rovněž jeho nedílnou součástí,“ vysvětluje europoslankyně Sehnalová.
Nově se zavádí nástroj na garanci studentských půjček, který má umožnit studentům magisterského programu, kteří by jinak kvůli skromnému stipendiu nebyli schopni vycestovat, získat úvěr na jeden či dva roky studia v jakémkoliv členském státě EU. „Studentské půjčky jsou ovšem vnímány rozporuplně. Mladí lidé by neměli být podněcováni k tomu, že pokud chtějí pokrýt potřebné náklady na studium, musí se zadlužit. Toto by primárně měla řešit dostatečná stipendia,“ říká poslankyně.
Nyní je na řadě Rada, která by program měla schválit co nejdříve tak, aby mohl být program plně funkční od začátku roku 2014.
Datum: 19.11.2013
(Štrasburk, 17. dubna 2019) Evropský parlament dnes většinou schválil nová pravidla, která se týkají také otázky dvojí kvality výrobků. Za nedostatečné je považuje česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). ...
Europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD) dostála svému slibu a snaží se o přepracování textu směrnice o nekalých obchodních praktikách. Dnes předala dostatečné množství podpisů pod pozměňovací návrh, který má vrátit do textu směrnice explicitní zákaz dvojí kvality výrobků. O ...
V noci na dnešek bylo dosaženo dohody mezi vyjednavači Evropského parlamentu a Rady ministrů o textu nařízení, které se týká instalace nových bezpečnostních prvků ve vozidlech. ...
Občané s postižením budou nově moci plně využívat některé zboží a služby, jako jsou počítače, mobilní telefony nebo bankomaty. Evropský parlament dnes schválil zákon, který ukládá vybraným výrobcům a prodejcům povinnosti nabízet je v takové podobě, aby je mohl ...