Konference o dopravě ve městech

Městská mobilita byla hlavním tématem včerejší konference v Bruselu. V městských oblastech žije stále více lidí a doprava je jedno ze zásadních témat ovlivňujících kvalitu života obyvatel, kteří jsou zatěžováni nárůstem dopravy, hlukem a znečištěním ovzduší. 

Generální ředitel DG MOVE H. Hololei na úvod konference zdůraznil, že Evropská komise hodlá podpořit inovativní řešení, například chytré aplikace veřejné dopravy nebo používání alternativních paliv, která mohou pomoci lidem více a efektivněji využívat veřejnou dopravu a snižovat emise ve městech. 

Konference se zúčastnila řada zástupců z evropských měst, kteří prezentovali nejrůznější příklady řešení svých aktuálních problémů, které mohou posloužit jako inspirace pro ostatní.  Např. polský Gdaňsk představil úspěšný projekt rozvoje cyklistické dopravy. Během osmi let dokázal vybudovat souvislou síť cyklostezek. Za stejnou dobu město investovalo více než 20 mil. € do vybudování infrastruktury, včetně půjčoven kol nebo stojanů pro kola. Popularizace cyklistické dopravy a investice do potřebné bezpečné infrastruktury pro cyklisty znamenala výrazný nárůst počtu cyklistů v denním provozu a během každoročního cyklistického dne vyjede do města  přes 22 000 lidí.

Také nizozemská města Arhnem a Nijmegen představila svůj projekt cyklistických tras a tzv. „cyklistických dálnic“, které spojují nejen obě města, ale i další významné oblasti v regionu. i zde vedl propracovaný systém k nárůstu počtu cyklistů a poptávce po dalším rozšíření tras, přičemž kolo dnes běžně místní lidé využívají k jízdě do práce, do škol nebo za službami. Zajímavý je také způsob autobusové dopravy, který využívá k provozu bioplyn. Město sváží biologický odpad do bioplynové stanice, z níž jsou poté plněny nádrže autobusů dopravního podniku.

Svým zaměřením na účelné uspořádání dopravních uzlů a přestupních stanic a zastávek zaujal i další zástupce Nizozemska, město Rotterdam. 

Konference byla skutečně zajímavou inspirací. Zkušenosti mnohých měst jsou tou nejlepší ukázkou, co všechno je možné, pokud existuje vůle k odvážným řešením. Doprava ve městech zůstane nepochybně zásadní výzvou i do budoucna.

 

Datum: 24.11.2016

Podobné články:

Cyklojízda do Kurovického lomu 21.9.2019

Letošní cyklojízda v rámci Evropského týdne mobility se nám náramně vydařila. Ranní mrazíky vystřídal nádherný prosluněný den. Díky asistenci Městské policie jsme se bezpečné dostali z centra města a pohodovou jízdou přes Záhlinice a Tlumačov jsme dorazili do Kurovického lomu, ...

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Moje videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]