Komise doporučila členským státům zavést nástroje kolektivní právní ochrany

Evropská komise minulý týden představila doporučení členským státům EU ohledně společných zásad pro nástroje kolektivní právní ochrany. Systém kolektivních žalob, o kterém jsme již dříve informovali (http://www.sehnalova.cz/clanek/kolektivni-zaloby-v-eu--myty-versus-realita-2013-4-4.html), umožňuje skupině osob, které utrpěly stejnou škodu, domáhat se odškodnění u soudu prostřednictvím jednotné žaloby.

Cílem doporučení Komise je zajistit jednotný horizontální přístup ke kolektivní právní ochraně v Evropské unii, aniž by bylo nutné harmonizovat celé systémy jednotlivých členských států. Nástroje kolektivní právní ochrany by měly být k dispozici v různých oblastech, v nichž EU přiznává práva občanům a podnikům, zejména v oblasti ochrany spotřebitele, hospodářské soutěže, ochrany životního prostředí a finančních služeb.

Ačkoliv systém kolektivních žalob úspěšně existuje již v 16 členských zemích EU (Česká republika mezi ně nepatří), na evropské úrovni jednotný právní předpis zatím chybí. Problematické je i přeshraniční vymáhání práva. Doporučení Komise není nicméně pro členské státy závazné. Právě nezávaznost nového návrhu Komise, je podle české poslankyně Olgy Sehnalové (ČSSD, S&D), členky Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, která dlouhodobě podporuje zavedení celoevropského systému kolektivních žalob a odškodnění, hlavním nedostatkem návrhu.

„Kolektivní žaloby jsou obecně velice účinnou metodou, jak se větší skupina poškozených může domoci svých práv. Proto jsem pouhým doporučením ze strany Komise zklamána. Závazné právní opatření by konečně rozhoupalo ty státy, které spotřebitelům doposud neumožňují využít nesporných výhod systému, o čemž ostatně svědčí řada konkrétních příkladů z Evropy. Nezbývá tedy než tlačit na jedenáct zbývajících vlád, aby si doporučení vzaly k srdci,“ říká Sehnalová.

Dlouho očekávaný návrh, který má posílit práva evropských spotřebitelů, má i další slabiny. Poukazuje na ně Monique Goyens, ředitelka Evropské organizace spotřebitelů (BEUC): „Systém doporučený Komisí, požaduje, aby se každá poškozená osoba musela o svá práva přihlásit. Podle nás musí být zahrnutí všech obětí automatické,“ je přesvědčena Goyens. Přesto podle ní "první dětský krůček", který návrhem udělala Komise, zvýší povědomí spotřebitelů o kolektivních žalobách a vyvine tlak na další pokrok vstříc celoevropskému přeshraničnímu systému.

Hlavní zásady obsažené v doporučení Komise

Komise ve svém doporučení vyzývá všechny členské státy k zavedení vnitrostátních systémů kolektivní právní ochrany a stanoví řadu společných zásad EU, které by měly tyto systémy splňovat:

• Členské státy by měly mít systém kolektivní právní ochrany, který soukromým osobám i podnikům umožní žádat o vydání soudního příkazu k zastavení porušování práv, jež jim přiznávají právní předpisy EU a požadovat náhradu za újmu, která jim tak byla způsobena v případě, kdy určité protiprávní jednání poškozuje velký počet osob.

• Členské státy by měly zajistit, aby řízení v rámci kolektivní právní ochrany byla spravedlivá, nestranná, včasná a aby nebyla nepřiměřeně nákladná.

• Doporučení současně zdůrazňuje nutnost informovat ty, kdo mohou mít zájem se k hromadné žalobě připojit.

• Komise doporučuje přijmout důkladné procesní záruky, aby se zabránilo zneužívání nástrojů kolektivní právní ochrany. Členské státy by například neměly povolovat odměňování právních zástupců v závislosti na výši přiznaného odškodnění, což zvyšuje riziko zneužívání žalob. Subjekty, které zastupují žalující stranu, by navíc měly být neziskové, aby bylo v případě hromadné újmy zajištěno, že jednají v zájmu těch, kdo tuto újmu utrpěli.

• Ústřední roli v hromadných řízeních by měl hrát soudce, který by měl případ řádně vést a případná zneužití včas odhalit. Komise nevyloučila financování nástrojů EU pro kolektivní právní ochranu, avšak pouze za určitých podmínek, zejména co se týče transparentnosti, aby bylo zajištěno, že nedochází ke střetu zájmů.

• Doporučení rovněž propaguje alternativní řešení sporů a požaduje, aby strany mohly na základě společného souhlasu této možnosti využívat.

Další kroky

V doporučení se členské státy žádají, aby zavedly vhodná opatření nejpozději do dvou let. Nejpozději dva roky po provedení doporučení Komise posoudí situaci na základě výročních zpráv členských států a vyhodnotí, zda jsou zapotřebí další opatření k posílení horizontálního přístupu, který toto doporučení odráží.

Toto doporučení doplňuje návrh směrnice o žalobách o náhradu škody způsobené porušením antimonopolních předpisů, což pomůže obětem porušení těchto předpisů domáhat se odškodnění prostřednictvím právních kroků, jež jsou k dispozici v členských státech.

Oběma návrhy se v nejbližší době bude zabývat i Evropský parlament.

Více informací - tisková zpráva Komise: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-524_cs.htm

Datum: 19.6.2013

Podobné články:

Poučení z krizového vývoje aneb Je řešením stavět obří nemocnice? 28.4.2020

Zastupitelstvo Zlínského kraje se chystá na svém květnovém zasedání opakovat hlasování o výstavbě nové krajské supernemocnice v Malenovicích. Bude to už potřetí. Poprvé zastupitelé záměr neschválili, nečekané opakované hlasování v prosinci dopadlo nejtěsnějším výsledkem opačně. ...

Krásné Vánoce 18.12.2019

Přeji Vám všem krásné vánoční svátky a v novém roce pevné zdraví a mnoho radosti, ať už Vám ji udělá cokoliv.

Tradice Evropských dnů v Kroměříži pokračuje. Představujeme Finsko. 18.11.2019

Evropské dny, jejichž tradici začala v Kroměříži bývalá europoslankyně Olga Sehnalová pokračují. Předsednickou zemí EU je Finsko, kterému je věnován týden akcí, které mají Zemi tisíců jezer představit kroměřížskému publiku. O organizaci se tentokrát postarali členové ...

Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením 1.11.2019

Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob ...

Anketa Zlatý oříšek 13.10.2019

Anketa Zlatý oříšek, která si všímá nadaných a šikovných děti bez ohledu na oblast, ve které vynikají, existuje řadu let, ale své krajské kolo ve Zlínském kraji, měla dnes poprve. Organizace se ujalo Středisko TyMy v Holešově a přehlídka dvanácti nominovaných do užšího ...

Proč jsme založili spolek Evropa doma? 1.10.2019

Když něco končí, současně něco začíná. V uplynulých deseti letech jsme v trochu jiné pozici dělali nejrůznější osvětové akce pro veřejnost, které si získaly mezi lidmi své dlouholeté příznivce. Ať už to byly spotřebitelské přednášky pro seniory, testování dvojí kvality, ...

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]