Europoslankyně Sehnalová: Česko může mrzet, že regiony a dopravu brali sociální demokraté ze zahraničí

(Zdroj: EurActiv.cz) To, že Česká republika nezískala ekonomické portfolio, o které usilovala, je podle sociálnědemokratické europoslankyně Olgy Sehnalové, která působí ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, zklamáním. Na druhou stranu je přesvědčena, že portfolio pro spravedlnost a ochranu spotřebitele může komisařka Jourová rozhodovat o důležitých a citlivých otázkách. 

Věra Jourová bude v nové Komisi Jean-Claudea Junckera komisařkou pro spravedlnost, spotřebitelskou politiku a otázky rovnosti pohlaví. Vy se v Evropském parlamentu spotřebitelské politice dlouhodobě věnujete, a proto by nás zajímalo, jaká byla Vaše bezprostřední reakce poté, co jste se tuto novinku dozvěděla?

První reakcí bylo překvapení. Česká republika usilovala o ekonomické portfolio a podle původních zpráv se nějakou dobu zdálo, že to tak i dopadne. Realita se ale nakonec ukázala být jiná. Chtěla bych říct, že to co, přicházelo pro Česko v úvahu, tedy regionální rozvoj či doprava, budou v Komisi nakonec zastávat sociálnědemokratičtí nominanti, avšak z Rumunska a ze Slovenska. To je politická realita, kterou je třeba vnímat i v rámci úvah o tom, jak předseda Juncker sestavoval Komisi. Z tohoto pohledu to tedy považuji pro Českou republiku spíše za zklamání. 

Co bude obsahem portfolia, které bude v Junckerově Komisi zastávat paní Jourová?
V minulosti bylo zosobněno komisařkou Viviane Redingovou, která byla velmi výraznou osobností. Z mého pohledu, tedy z pohledu členky výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, hodnotím získané portfolio kladně. Myslím, že by to mohlo mít v konečném důsledku pozitivní vliv na agendu ochrany spotřebitele, a to i v rámci České republiky.  

Bude však samozřejmě záležet na tom, do jaké míry se paní Jourová portfolia ujme. V žádném případě to nebude jednoduchá agenda. Jako příklad můžu zmínit citlivou ochranu osobních údajů spotřebitelů, která bude pod portfolio spadat. Nelze proto předpokládat, že slyšení v Evropském parlamentu bude jednoduché, a to i z toho důvodu, že se jedná o průřezové portfolio.

Zmiňujete důležité téma ochrany osobních údajů spotřebitelů, jaké další výzvy budoucí komisařku pro spravedlnost, spotřebitelskou politiku a otázky rovnosti pohlaví čekají?
Hlavni úkol, který bude před novou komisařkou stát, bude vymahatelnost spotřebitelských práv. Legislativa, která tuto problematiku pokrývá, je nastavena správně, ale vymahatelnost představuje obrovský problém. Nebude to tedy o nové legislativě, ale o větším důrazu na spolupráci mezi státy a dozorovými orgány.

Vzhledem k tomu, že portfolio, které bude spravovat česká komisařka, spadá pod místopředsedu pro lepší regulaci (portfolio bude zastávat Nizozemec Frans Timmermans; pozn.red.), důležitá bude i revize některé stávající legislativy tak, aby byla efektivnější, přímočařejší a snáze vymahatelná. 

Jak se díváte na spojení několika agend v toto konkrétní portfolio? Dává Vám to smysl?
Spojení témat mi dává větší logiku, než jak to bylo nastaveno v minulosti. Jako členka výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele v Evropském parlamentu, kterou jsem byla i v minulém funkčním období, jsem jako problematické vnímala to, že se spotřebitelská agenda prolínala různými generálními ředitelstvími a týkala se vícera komisařů. Nyní to bude přímočařejší. 

A jak se zapadá agenda rovnosti pohlaví?

Rovnost pohlaví spadala i v minulém období pod komisařku Redingovou, takže v tomto ohledu se o žádnou velkou změnu nejedná. Je ale pravda, že nyní je to více zdůrazněno. Nejedná se nějaký přílepek, který by do portfolia nepříslušel. Mít samostatného komisaře či komisařku pro otázky pohlaví bylo nereálné.  

Datum: 10.9.2014

Podobné články:

Cyklojízda do Kurovického lomu 21.9.2019

Letošní cyklojízda v rámci Evropského týdne mobility se nám náramně vydařila. Ranní mrazíky vystřídal nádherný prosluněný den. Díky asistenci Městské policie jsme se bezpečné dostali z centra města a pohodovou jízdou přes Záhlinice a Tlumačov jsme dorazili do Kurovického lomu, ...

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Moje videa
Dvojí kvalita výrobků na jednotném trhu

13.9.2018 | Pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, od první interpelace mé a několika dalších kolegů, kterou jsme reagovali na první signály o dvojí kvalitě, uplynulo dlouhých sedm let. Sedm let od odpovědi Evropské komise, že v ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]