Den evropské občanské iniciativy – nový nástroj usnadní předkládání iniciativ

Přibližně šest milionů Evropanů podpořilo během posledních tří let některou z evropských občanských iniciativ. Svým hlasem tak tvůrce evropských politik upozornili na důležitá témata. Dnešní Den evropské občanské iniciativy 2015, který se koná v Bruselu, přinesl novou službu pro organizátory iniciativ.

Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) představil službu, která pro všechny potvrzené evropské občanské iniciativy zajistí překlad textu předkládané iniciativy (800 znaků) do všech jazyků EU, čímž odstraní jednu z největších překážek pro občany a usnadní jejich politickou angažovanost.

"Evropská občanská iniciativa je ještě stále ve svých počátcích. Dosud dosáhly hranice jednoho milionu podpisů pouze tři iniciativy. Aby byla EOI skutečně tím, co umožní občanům v Evropě větší zapojení do rozhodování a tvorby evropských politik, musí splnit základní předpoklad, kterým je srozumitelnost a dostupnost informací. Tomu by měla napomoci i tato nová služba," uvedla poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová.

Den evropské občanské iniciativy, každoroční akce vytvořená EHSV, dává možnost zúčastněným stranám a organizátorům evropské občanské iniciativy vyměňovat si informace a zkušenosti.

„Evropská občanská iniciativa je jedním z hlavních prvků pro obnovení důvěry v evropské instituce. Musíme hledat inovativní metody, jak podnítit rozsáhlejší a efektivnější využívání tohoto nástroje. Naším úkolem je zajistit, aby tento významný projekt naplnil svůj potenciál,“ prohlásil při této příležitosti první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Lisabonská smlouva stanoví, že jestliže občanská iniciativa shromáždí více než jeden milion podpisů týkajících se oblasti, v níž má Evropská komise pravomoc navrhnout právní předpisy, pak musí Komise tuto otázku formálně projednat a zveřejnit odpověď v podobě sdělení Komise. Za poslední tři roky došlo Komisi 51 žádostí o zahájení iniciativy, v současné době sbírají podpisy tři z nich.

Podrobnosti o evropské občanské iniciativě naleznete na http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome?lg=cs.

Datum: 13.4.2015

Podobné články:

Cyklojízda do Kurovického lomu 21.9.2019

Letošní cyklojízda v rámci Evropského týdne mobility se nám náramně vydařila. Ranní mrazíky vystřídal nádherný prosluněný den. Díky asistenci Městské policie jsme se bezpečné dostali z centra města a pohodovou jízdou přes Záhlinice a Tlumačov jsme dorazili do Kurovického lomu, ...

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Moje videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]