Newsletter - Plenární zasedání EP - 2. - 3. května 2018 - Brusel

Budoucnost EU: Rozprava s belgickým premiérem Charlesem Michelem

Předseda belgické vlády Charles Michel se ve čtvrtek jako pátý lídr členského státu EU zapojí do diskuze s poslanci o budoucnosti Unie. Rozpravy se zúčastní také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Charles Michel se funkce předsedy belgické federální vlády ujal v říjnu 2014. Od roku 2011 až do svého jmenování premiérem byl lídrem frankofonní liberální strany Mouvement Réformateur a v letech 2007-2011 zastával post ministra pro rozvojovou spolupráci.

Belgický premiér zavítá do Evropského parlamentu, aby se s poslanci jako pátý lídr členského státu podělil o svou vizi reformy fungování Unie. Sérii diskuzí s poslanci odstartovala 17. ledna rozprava s irským premiérem Leem Varadkarem, následovaná 6. února rozpravou s chorvatským premiérem Andrejem Plenkovićem,14. března s portugalským premiérem Antóniem Costou a 17. dubna diskuzí s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Premiér Charles Michel a předseda EP Antonio Tajani vystoupí před novináři ve čtvrtek v 11:30 v místnosti pro tiskové konference. Dalším lídrem EU, který se zapojí do diskuze s poslanci o budoucnosti Unie, bude předseda lucemburské vlády Xavier Bettel. Do Evropského parlamentu zavítá během druhého květnového plenárního zasedání, které proběhne ve Štrasburku.

 

Rozpočet EU po roce 2020: Rozprava o novém návrhu Komise

Poslanci ve středu od 13 hod. diskutovali s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem o návrzích dlouhodobého rozpočtu EU a reformy zdrojů financování Unie po roce 2020, které kolegium Komise schválí v ten samý den.

Poslanci budou ve svých reakcích k návrhu víceletého finančního rámce (VFR) vycházet ze stanoviska Evropského parlamentu k financování aktivit Unie po roce 2020 ze dne 14. března 2018. Poslanci se tehdy prostřednictvím dvou nelegislativních usnesení vyjádřili k budoucímu dlouhodobému rozpočtu Unie a k reformě vlastních zdrojů financování EU - tedy k výdajové a příjmové části VFR.

Poslanci od budoucího dlouhodobého rozpočtu Unie očekávají financování nových priorit, ale také investice do moderního a udržitelného zemědělství či rozvoje chudších regionů EU. Zároveň však poukazují na potřebu najít nové zdroje k vyrovnání rozpočtového schodku po brexitu.

Parlament požaduje posílení současných vlastních zdrojů financování Unie, například dovozních cel, přičemž chce také postupně zavést zdroje nové. Zdůrazňuje rovněž, že bez odpovídajícího pokroku v oblasti vlastních zdrojů financování, resp. příjmů, nebude dosaženo žádné dohody o VFR, resp. o výdajích. Výdajová a příjmová část rozpočtu tvoří podle poslanců jeden celek a musí být dohodnuta souběžně.

Po předložení návrhů Evropské komise se bude čekat na stanovisko Rady (ministrů) EU. Schválení konečné verze dlouhodobého rozpočtu EU zároveň podléhá souhlasu Evropského parlamentu. Poslanci prosazují bezodkladné zahájení rozhovorů EP, EK a Rady o budoucím VFR a o vlastních zdrojích Unie s cílem dosáhnout dohody před volbami do EP v roce 2019.

 

Výzva k celosvětovému zákazu testování kosmetiky na zvířatech

Evropská unie by měla spustit diplomatickou iniciativu zaměřenou na celosvětový zákaz testování kosmetiky na zvířatech od roku 2023. Vyplývá to z návrhu nelegislativního usnesení, o jehož znění budou poslanci diskutovat ve středu a hlasovat ve čtvrtek.

Prodej kosmetických výrobků, které byly testovány na zvířatech, je v rámci EU zakázaný již od roku 2013. Kosmetický průmysl EU přesto podle poslanců nadále prosperuje a poskytuje práci přibližně dvěma milionům lidí. Podle předloženého textu pak přibližně 80 % zemí na celém světe testování a prodej kosmetiky testované na zvířatech nadále umožňuje.

Poslanci také poukazují na nedostatky systému fungujícího v EU. Některé kosmetické přípravky jsou totiž nadále testované na zvířatech, avšak za hranicemi EU. Tyto výrobky procházejí na území Unie před jejich umístěním na trh dalšími testy, při kterých se ale již využívají alternativní metody.

 

Zdrojem: Tiskové oddělení Evropského parlamentu

Datum: 2.5.2018

Podobné články:

Newsletter: Plenární zasedání EP 12.- 15. listopadu 2018 ve Štrasburku 11.11.2018

Ve dnech 12. - 15. listopadu 2018 proběhne ve Štrasburku plenární zasedání Evropského parlamentu. Poslanci a poslankyně se budou mimo jiné věnovat těmto tématům:  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 22.- 25. října 2018 ve Štrasburku 22.10.2018

Hlasování o zákazu jednorázových plastů ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku 1. - 4. října 2018 1.10.2018

Ve dnech 1. - 4. října 2018 budou poslankyně a poslanci Evropského parlamentu jednat ve Štrasburku. Na programu plenárního zasedání mají mimo jiné tato témata: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 10.- 13. září 2018 ve Štrasburku 10.9.2018

Ve Štrasburku dnes začíná další plenární zasedání Evropského parlamentu. Poslanci a poslankyně budou mimo jiné hlasovat o zprávě věnované dvojí kvalitě na vnitřním trhu, jejíž zpravodajkou je Olga Sehnalová.  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 10.- 13. září 2018 ve Štrasburku 10.9.2018

Na plenárním zasedání Evropského parlamentu, které dnes začíná ve Štrasburku, budou poslanci a poslankyně mimo jiné hlasovat o zprávě Olgy Sehnalové věnované dvojí kvalitě výrobků na vnitřním trhu EU. Podívejte se, jaká další témata bude mít Parlament na programu: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 2.- 5. července 2018 ve Štrasburku 29.6.2018

Ve dnech 2. - 5. července 2018 budou poslanci a poslankyně Evropského parlamentu jednat na plenárním zasedání ve Štrasburku. Mimo jiné se budou věnovat těmto tématům: ...

Jak to vidím já
Listopad, doba radosti a naděje, zklamání a skepse

V roce 1989 jsem byla studentkou medicíny. Když si vzpomenu na své pocity po událostech 17. listopadu a v týdnech, které následovaly, tak to byla euforie, radost a naděje i sebevědomé odhodlání, se kterým jsme se dívali do budoucna. Na svět otevřených možností a neuvěřitelného množství informací a nových obzorů. Jaké byly politické požadavky studentky medicíny? Kromě ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Předvolební úvaha

27.8.2018 |

Do voleb v Kroměříži jde třináct stran a hnutí s mnoha novými lidmi, kteří se ucházejí o to, stát se městskými zastupiteli. Je taková doba, která přeje novým tvářím, představám a slibům, že teď to bude jiné, lepší. Město se ... pokračování

Naše videa
Promítání dokumentu Šmejdi a debata o nekalých obchodních praktikách

24.9.2013 | Záznam z promítání dokumentu Šmejdi v Evropském parlamentu
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]