10 x z březnového plenárního zasedání

Jak se dostat z hospodářské krize? To je otázka, na kterou hledali poslanci odpověď při své plenární debatě o výsledcích poslední Evropské rady, která formalizovala fiskální pakt EU. Schválili také ustanovení výboru pro vyšetřování organizovaného zločinu a dali zelenou dohodě mezi EU a USA ukončující tzv. válku o hovězí.

V rámci zahájení plenárního zasedání v pondělí odpoledne poslanci minutou ticha uctili památku obětí represí v Sýrii. Připomněli také oběti terorismu v Evropě a zemětřesení v Japonsku, od kterého uplynul právě rok.

Ve velmi emotivní atmosféře pak Parlament reagoval na zprávy o tragické nehodě belgického autobusu ve Švýcarsku. Památku 28 obětí, mezi nimiž bylo 22 dětí, uctil minutou ticha. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz vyjádřil "hlubokou soustrast s rodinami obětí a se všemi, jichž se tato tragédie dotkla".

Společně s předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuy a předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem poslanci v úterý dopoledne projednali závěry Evropské rady, která se 1.-2. března zaměřila na řešení ekonomické krize.

Zvláštní výbor pro vyšetřování organizovaného zločinu, korupce a praní špinavých peněz má od středy oficiální roční mandát. Výbor má zjišťovat, jak organizovaný zločin pronikl do hospodářství EU, její veřejné správy a finančních systémů.

Ve středu Parlament schválil dohodu, která umožňuje Evropské unii, aby ponechala v platnosti zákaz dovozu hormonálně ošetřeného hovězího výměnou za zvýšení kvóty na dovoz vysokojakostního hovězího masa z USA a Kanady.

Výdaje na léčbu diabetu už teď v EU činí 10 procent výdajů ve zdravotnictví a situace se má zhoršovat. EU musí přijít s unijní strategií zaměřenou na prevenci a včasnou diagnózu, požadují poslanci ve středečním usnesení.

Ve čtvrtek poslanci odsoudili nedávno spuštěnou nizozemskou webovou stránku, která nabádá Nizozemce, aby zasílali stížnosti na migranty ze střední a východní Evropy, a vyzvali nizozemskou vládu, aby se i ona proti těmto webovým stránkám postavila.

V usnesení, které přijali ve čtvrtek, poslanci odsoudili nedostatky a nesrovnalosti v přípravě a průběhu ruských prezidentských voleb z 4. března. Vyzvali také Vladimíra Putina, aby zmírnil svou rétoriku namířenou proti demonstrantům a aby s nimi začal vést "upřímný dialog".

Právní a společenské důsledky útoků izraelských sil na palestinské televizní stanice na okupovaných palestinských územích byly ve čtvrtek odpoledne v centru pozornosti parlamentní rozpravy o lidských právech.

Evropský parlament najdete nejen na Facebooku, Twitteru, Flickru a LinkedIn, ale odteď už i na Foursquare. Staňte se starostou Evropského parlamentu.

Datum: 19.3.2012

Podobné články:

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]