Rozdíly potravin v zemích EU

Na téma dvojí kvality značkových výrobků, zejména kvality potravin, upozorňuje Olga Sehnalová již od roku 2011 - kromě opakovaných interpelací Evropské komise podává také doplnění k relevantním zprávám ve formě pozměňovacích návrhů, z nichž byla řada přijata (namátkou: zpráva o nové spotřebitelské politice z roku 2013, zpráva o politice hospodářské soutěže za rok 2014, zpráva o politice hospodářské soutěže za 2015).

Zorganizovala také slyšení a ochutnávku rozdílných výrobků v Evropském parlamentu. Velký dopad měla dvě testování kvality značkových potravin zakoupených v České republice a v Německu, která Olga Sehnalová organizovala v letech 2012 a 2015. Výsledky obou testování a podrobné dokumenty k tomuto tématu naleznete ZDE.

Za Českou republiku se také zúčastnila summitu premiérů a ministrů zemědělství V4 k tomuto tématu, který se konal v březnu 2017 ve Varšavě. V červnu 2017 prezentovala závěry odborné studie ke dvojí kvalitě, kterou nechala vypracovat právníky Univerzity Palackého. Jak konstatují autoři studie, za klamavé jednání by bylo možné považovat to, že informace o výrobcích (zejména potravinách) na etiketě a jejich označení jsou téměř totožné s jinými výrobky jiného složení. Plný text studie si můžete přečíst ZDE.

Z iniciativy Olgy Sehnalové a dalších poslanců Evropského parlamentu proběhla ke dvojí kvalitě první rozprava na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku v květnu 2017. Olga Sehnalová dlouhodobě požaduje důkladný celoevropský průzkum trhu. V rámci přípravy rozpočtu EU na rok 2018 proto podala návrh na tzv. pilotní projekt, který má zajistit dostatek finančních prostředků na provedení řádného vyhodnocení rozdílů v kvalitě výrobků prodávaných na jednotném trhu, a to jak potravin, tak i nepotravinářského zboží.

Nejprve tento návrh podpořil výbor IMCO, posléze pak celé plénum Evropského parlamentu i členské státy.

Další z navazujících aktivit k tomuto tématu bylo v září 2017 slyšení frakce Socialistů a demokratů v Evropském parlamentu, které Olga Sehnalová moderovala a přizvala na něj mj. i komisařku V. Jourovou a G. Matečnou, ministryni zemědělství a rozvoje venkova Slovenské republiky. Měsíc na to se Olga Sehnalová v delegaci České republiky, kterou vedl premiér Bohuslav Sobotka, zúčastnila v Bratislavě spotřebitelského summitu na téma dvojí kvality, který ke stolu přivedl premiéry států V4, ministry, zástupce Evropské komise, Evropského parlamentu, ale i výrobců, obchodníků i spotřebitelských organizací.

Že se dvojí kvalita zdaleka netýká jen potravin, upozornila Olga Sehnalová ve své další interpelaci Evropskou komisi. Během podzimu 2017 vystoupila v České republice hned na třech akcích, které se věnovaly dvojí kvalitě - Spotřebitelském fóru, debatě na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze a debatě "Víš, co jíš?" v Evropském domě.

Závěrem roku 2017 byla Olga Sehnalová za svoji činnost vybrána prestižním bruselským zpravodajským serverem Politico.eu do přehledu osobností, které v roce 2018 nejvíce ovlivní veřejnou debatu v Evropě a zasáhnou do mezinárodního dění. Poslankyni server ocenil právě za její dlouholetou práci v oblasti dvojí kvality značkového zboží v Evropě.

Počátkem ledna 2018 byla jmenována hlavní zpravodajkou nelegislativní zprávy k dvojí kvalitě, kterou bude k tématu připravovat Evropský parlament. Zpráva bude vůbec prvním komplexním dokumentem, který k tématu připraví některá z institucí EU.

Celkový detailní přehled aktivit Olgy Sehnalové k tomuto tématu si můžete přečíst ZDE.
Jak to vidím já
Co se chystá v Kroměřížské nemocnici

Zastupitelstvo města Kroměříže včera navštívil hejtman Jiří Čunek. Přijal pozvání Rady města v souvislosti s informacemi o plánovaném rušení porodnice v Kroměříži, což už dle jeho slov neplatí. ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Studentská soutěž Spotřeba pro život spuštěna, tématem služby mobilních operátorů

15.1.2018 |

Dnešním dnem byl odstartován jubilejní desátý ročník soutěže Spotřeba pro život určené studentům všech typů středních škol, vyšších odborných škol a žákům odborných učilišť. Soutěžící mají za úkol sestavit vzorové číslo spotřebitelského ... pokračování

Naše videa
Litevské dny Olgy Sehnalové

11.11.2013 | Jaké byly Litevské dny? Podívejte se na naše video z průběhu akce
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]