Bulharské dny v Kroměříži
9. - 13. dubna 2018

Bulharsko znají čeští cestovatelé nejen jako zemi, kde přikývnutí znamená nesouhlas a vrtění hlavou opak, ale zejména jako zemi zlatých pláží, starobylých památek, vysokých hor a výborné kuchyně. Prozkoumejte ho s námi na Bulharských dnech v Kroměříži od 9. do 13. dubna 2018, nad nimiž převzal záštitu velvyslanec Bulharské republiky v ČR Latchezar Petkov. Bude to již šestnácté pokračování "Evropských dnů" pořádaných poslankyní Evropského parlamentu Olgou Sehnalovou, věnovaných zemi, která právě předsedá Radě Evropské unie.

„Bulharsko navštěvují desítky tisíc Čechů ročně a letoviska jako Slunečné pobřeží či Zlaté písky patří mezi nejoblíbenější letní destinace. Byla by ale škoda neprozkoumat tuto zemi více – na své si tady přijdou milovníci historických památek i vysokohorští turisté. Naše státy jsou provázané také historicky a dnes žije v Česku mnoho Bulharů a naopak v Bulharsku našla domov řada našich krajanů. Těším se proto na setkání se zajímavými hosty z obou zemí, kteří do Kroměříže přijedou, a srdečně Vás na dubnové Bulharské dny zvu,“ uvádí Olga Sehnalová, která "Evropské dny" v Kroměříži pořádá již od podzimu roku 2010.

Do programu Bulharských dnů se můžete zapojit i Vy - máte z návštěvy této země vlastní fotografie? Přineste je do Knihovny Kroměřížska na výstavu „Bulharsko mýma očima” a vyhrajte zájezd do sídla Evropského parlamentu.

Soutěž

Program Bulharských dnů

pondělí 9.4. | 16:00 hod | Dům kultury Kroměříž

Slavnostní zahájení poslankyní EP Olgou Sehnalovou
Tradiční úvodní beseda se zajímavými hosty. Pozvání přijal ředitel redakce Lidových novin Veselin Vačkov a Antoaneta Avramová, která pracuje v Knihovně Kroměřížska. Moderuje redaktorka Českého rozhlasu Plus Daniela Vrbová.
Výstava Bulharští Češi - Po osvobození Bulharska v roce 1878 přispělo k budování mladého bulharského státu i mnoho Čechů. Mnoho z nich se stalo známými a pro Bulharsko významnými osobnostmi. Výstava se věnuje osudům těch, kteří svým příběhem mohou dodnes inspirovat českou i bulharskou společnost.
Bulharské speciality - ochutnávka Restaurace a kavárny Scéna.

úterý 10.4. | 14:00 - 15:00 hod | Knihovna Kroměřížska

Bulharské dny dětem - Bulharské pohádky, soutěže, vědomostní kvízy i výtvarné dílničky a hry.

úterý 10.4. | 15:45 hod | Knihovna Kroměřížska

Na cestě po pobřeží Bulharska - Promítání cestopisu z oblíbeného cyklu České televize

úterý 10.4. | 16:30 hod | Knihovna Kroměřížska

Přírodní šperky Bulharska - Bulharsko je pravé srdce Balkánu, země nížin i vysokých a krásných hor, v nichž se toulají divocí koně, země pravoslavných klášterů, ale i dobrého vína, tradiční kuchyně a velmi pohostinných lidí. Přírodními šperky Bulharska provede cestovatelská beseda s horskou průvodkyní Marií Lollok Klementovou.

středa 11.4. | 19:00 hod | Kino Nadsklepí

Výletníci - Promítání bulharské komedie z roku 2016. Do malého rodinného hotýlku v bulharském letovisku se sjede náhodná skupina hostů, jejichž osudy se během dovolené protkají. Každý z nich zažije nezapomenutelné léto a osud jim připraví spoustu překvapení, která vedou k mnoha komickým situacím.

čtvrtek 12.4. | 16:30 hod | Knihovna Kroměřížska

Bulharsko v dějinách - Bulharská republika musela o své místo na mapě Evropy dlouho bojovat s Osmanskou říší. Jak se formoval novodobý bulharský stát a čím vším si musel ve 20. století projít, přiblíží beseda s vedoucím Semináře jihoslovanských filologií a balkanistiky Masarykovy univerzity Mgr. Pavlem Krejčím, Ph.D.

pátek 13.4. | 17:00 hod | Dům kultury - Hudební sál

Bulharský folklorní večer - Ochutnejte Bulharsko všemi smysly! Pravou bulharskou atmosféru připraví bulharské lidové písně v podání žáků kroměřížské ZUŠ, vystoupení souboru bulharských lidových tanců Pirin, a představení bulharských vín a výrobků z růžového oleje, jehož je Bulharsko největším světovým producentem.

Kulturní program – výstavu Bulharští Češi, promítání filmu Výletníci a představení bulharských vín a výrobků z růžového oleje – připravujeme ve spolupráci s Bulharským kulturním institutem v ČR.

Po celý týden můžete navštívit:

Výstava Bulharští Češi - Dům kultury
Výstava věnovaná Čechům, kteří významně přispěli k budování mladého bulharského státu.

Bulharsko mýma očima - Knihovna Kroměřížska
Soutěžní výstava fotografií z Bulharska navštíveného našimi spoluobčany. Při příležitosti Bulharských dnů pořádá Informační centrum Europe Direct Kroměříž.

Bulharsko nejen v literatuře - Knihovna Kroměřížska
Výstava knih se vztahem k Bulharsku z fondu Knihovny Kroměřížska.

Bulharské dny na scéně - Restaurace a kavárna Scéna
Speciální nabídka poledního menu zaměřená na bulharská národní jídla.

Již také proběhlo:

Jak to vidím já
Co se chystá v Kroměřížské nemocnici

Zastupitelstvo města Kroměříže včera navštívil hejtman Jiří Čunek. Přijal pozvání Rady města v souvislosti s informacemi o plánovaném rušení porodnice v Kroměříži, což už dle jeho slov neplatí. ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Studentská soutěž Spotřeba pro život spuštěna, tématem služby mobilních operátorů

15.1.2018 |

Dnešním dnem byl odstartován jubilejní desátý ročník soutěže Spotřeba pro život určené studentům všech typů středních škol, vyšších odborných škol a žákům odborných učilišť. Soutěžící mají za úkol sestavit vzorové číslo spotřebitelského ... pokračování

Naše videa
Zahájení Irských dnů

13.5.2013 | Zahájení Irských dnů v krátkém záznamu
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]